ASF: już obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2017,9:55 Aktualizacja: 18-07-2017,10:00
A A A

Rolnicy z terenów objętych zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń będą musieli ogrodzić swoje gospodarstwa, a także regularnie przeprowadzać dezynsekcje. Resort rolnictwa wprowadził nowe, zaostrzone przepisy dotyczące bioasekuracji.

Od piątku (15 bm.) obowiązuje "Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2018 - poinformował w komunikacie resort rolnictwa.

Dotyczy on gospodarstw z terenów objętych zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń z województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego; obejmuje kilkadziesiąt powiatów i gmin, wymienionych w rozporządzeniu ministra rolnictwa.

ASF, ognisko choroby, trzoda chlewna

Wirus ASF atakuje kolejną chlewnię. Ognisko nr 53 potwierdzone

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o stwierdzeniu pięćdziesiątego trzeciego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Nowe ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń.   Afrykański...
Przepisy nakazują, by rolnicy hodujący świnie systemie otwartym zabezpieczyli swoje gospodarstwo podwójnym ogrodzeniem, wysokim na co najmniej 1,5 m, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.

Rolnik będzie też musiał wdrożyć program monitorowania i zwalczania gryzoni, przeprowadzać okresowe zabiegi dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku), prowadzić rejestr środków transportu do przewozu świń.

Rolnik musi przetrzymywać świnie w zamkniętych pomieszczeniach; ponadto, musi zabezpieczyć chlewnie tak, aby nie miały do niej dostępu zwierzęta domowe, np. psy czy koty; świnie nie mogą przebywać z innymi zwierzętami kopytnymi - chodzi np. o konie, krowy.

Musi być też przestrzegana zasada, że osoby mające kontakt ze świniami w danym gospodarstwie, nie mogą mieć własnych świń poza tym gospodarstwem; nie mogą też zajmować się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach.

asf, walka a asf, czechy, odstrzał dzików, prawo łowieckie, zlin, marian jureczka

Zarządzono odstrzał dzików. Można nawet łamać prawo łowieckie

W całej Republice Czeskiej zarządzono intensywny odstrzał dzików w związku z groźbą szerzenia się afrykańskiego pomoru świń - poinformował na konferencji prasowej w Zlinie we wschodniej części Moraw czeski minister rolnictwa Marian Jureczka....
Do budynków, gdzie znajdują się świnie, nie mogą wchodzić osoby postronne, a obsługa chlewni musi używać odzieży ochronnej oraz specjalnego obuwia.

Hodowca świń będzie musiał mieć plan bioasekuracji, zawierający m.in. rejestr produktów biobójczych używanych w gospodarstwie, program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami itp.

"Termin na dostosowanie gospodarstw do ww. wymagań bioasekuracji upływa 14 sierpnia 2017 r. z wyłączeniem obowiązku zabezpieczenia budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa - który powinien być spełniony do 31 grudnia 2017 r." - czytamy w komunikacie.

wymagania weterynaryjne, bioasekuracja, choroby zakaźne

Zasady bioasekuracji będą zaostrzone

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczący zwiększenia wymagań weterynaryjnych ma na celu zabezpieczenie gospodarstw przed chorobami zakaźnymi zwierząt oraz ograniczenie ich ewentualnego rozprzestrzenienia się z danego gospodarstwa na inne...
Jeżeli rolnicy utrzymujący świnie w strefie z ograniczeniami nie będą mogli dostosować się do nowych przepisów do 14 sierpnia br., muszą złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, że ich gospodarstwo nie spełni wymogów.

Wówczas powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie, wyda decyzję nakazującą zabicie świń lub poddanie ich ubojowi. Zostanie wydany także zakaz wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt z gatunków wrażliwych, przez okres obowiązywania programu, tj. do 31 grudnia 2018 r.

Hodowca świń otrzyma odszkodowanie za zabite zwierzęta oraz rekompensatę za zaprzestanie hodowli. Wniosek o rekompensatę rolnik musi złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 15 września 2017 r. Do wniosku należy dołączyć kopię ww. decyzji wydanej przez powiatowego lekarza weterynarii oraz dokumenty potwierdzające jej wykonanie.

Jeżeli rolnik nie dostosuje swojego gospodarstwa do wymogów bioasekuracji i nie złoży do połowy sierpnia oświadczenia o niespełnieniu tych warunków, to powiatowy lekarz weterynarii, po kontroli, wyda decyzję o likwidacji świń oraz zakaże chowu innych gatunków zwierząt wrażliwych na ASF do końca 2018 r. W takim przypadku rolnik otrzyma jedynie odszkodowania za ubój trzody, a nie dostanie rekompensaty.

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA