ASF. Hodowcy mogą się starać o pieniądze na niecki i ogrodzenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-01-2018,16:00 Aktualizacja: 03-01-2018,15:38
A A A

Hodowcy świń z terenów zagrożonych występowaniem ASF do końca stycznia mogą się starać o pieniądze na budowę niecek dezynfekcyjnych oraz ogrodzeń.

Pomoc, jak informuje TVP 1, będzie udzielana w formie refundacji 80 proc. poniesionych oraz udokumentowanych kosztów kwalifikowanych. Każdy hodowca maksymalnie może otrzymać wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych.

- Kosztem kwalifikowanym w ramach tego poddziałania może być budowa ogrodzenia takiej chlewni wraz z furtkami, bramami wjazdowymi, również budowa niecki dezynfekcyjnej zadaszonej - mówił dla TVP 1 Maciej Ruba z ARiMR.

asf, program zwalczania asf, trzoda chlewna, wirus asf

Pieniądze przeznaczone na zwalczanie ASF w 2018 roku są za małe?

Program mający na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie w 2018 roku rozpoczął się z dniem 1 stycznia. Zdaniem hodowców pieniądze...

Kto może się ubiegać o tę pomoc? Wszyscy producenci świń na terenach zagrożonych wystąpieniem ASF, którzy utrzymują średnio rocznie co najmniej 300 świń.

Wnioski o pomoc można składać do biur regionalnych ARiMR właściwych na położenie gospodarstwa oraz w biurach powiatowych lub przesyłką rejestrowaną.

Hodowcy świń z terenów zagrożonych występowaniem ASF mogą się także ubiegać o inną pomoc. Ci, którzy znaleźli się z tego powodu w trudnej sytuacji finansowej mogą wystąpić do ARiMR o nieoprocentowane pożyczki.

- Nieoprocentowane pożyczki udzielane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mają charakter pomocy de minimis. Pomocą państwa w tym przypadku są nieopłacone przez producentów rolnych odsetki od pożyczek - mówił dla TVP 1 Lech Urba z ARiMR.

Limit pomocy de minimis w rolnictwie wynosi 15 tysięcy euro do wykorzystania w ciągu trzech lat. Pożyczki te, jak przypomina TVP 1, można zaciągnąć np. na spłatę obowiązków handlowych, zakup maszyn i urządzeń rolniczych czy środków do produkcji.

Hodowcy będą mogli spłacić z tych pożyczek również zobowiązania wynikające z umów kredytowych, zapłacić za polisy ubezpieczeniowe lub czynsz dzierżawny.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA