ASF. Chiny przyjęły umowę o regionalizacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-12-2021,13:30 Aktualizacja: 28-12-2021,13:26
A A A
Francja i Chiny podpisały umowę o tzw. regionalizacji. Umożliwi ona eksport wieprzowiny do Państwa Środka w sytuacji wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF).
 
Posiedzenie grupy roboczej "Zdrowie i Dobrostan Zwierząt" Copa-Cogeca odbyło się 16 grudnia. Nasz kraj reprezentował Adam Drosio ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. 
 
Uczestnicy spotkania z zadowoleniem przyjęli informację dotyczącą podpisania przez Francję i Chiny umowy o tzw. regionalizacji, która zagwarantuje możliwość eksportu wieprzowiny do Państwa Środka w sytuacji wystąpienia ASF. 
 
pogłowie świń w Niemczech, trzoda chlewna, spadek liczby świń.

Pogłowie świń w Niemczech mocno spadło

Federalne biuro statystyczne (Destatis) informuje, że pogłowie trzody chlewnej w Niemczech mocno spadło. Liczba świń jest obecnie na najniższym poziomie od 25 lat.    Według danych z listopada 2021 r. w Niemczech utrzymywano 10,9 mln...
Delegacje krajów członkowskich gratulowały Francji podpisania umowy i wyraziły nadzieję, że będzie to przełom w negocjacjach i również pozostałe kraje Unii Europejskiej będą mogły liczyć na podobną szansę. 
 
Należy jednak jeszcze opracować nowe procedury ze stroną chińską, które dadzą gwarancję bezpieczeństwa i wykluczą możliwość przeniesienia ASF z pozostałych krajów członkowskich. 
 
- Francuzi podkreślili, że rozmowy z Chińczykami wymagały dużej cierpliwości i pokory. Niezbędne było przekonanie partnerów z Chin o pełnej transparentności przepisów i procedur. Nawet jeżeli niektóre pytania wydawały się abstrakcyjne to były udzielane odpowiedzi z szacunkiem i uznaniem odmiennego punktu widzenia. Dzięki temu udało się uzyskać rozwiązania korzystne dla obu stron – mówił po spotkaniu Adam Drosio. 
 
Zasady regionalizacji mają ogromny wpływ ekonomiczny, ponieważ będą umożliwiały eksport unijnej wieprzowiny do Chin. Od dawna o taką umowę starają się Niemcy, ale na razie bez efektu.
 
– Sukces Francji dał nadzieję na powrót do stabilizacji na rynku wieprzowiny i utrzymania eksportu na rynek chiński. – podsumował Drosio. 
 
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA