Ardanowski chwali się sukcesem: mocne argumenty przekonały USA

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2018,9:35 Aktualizacja: 26-10-2018,9:44
A A A

Stany Zjednoczone na nowo otwierają swój rynek dla wieprzowiny z Polski. Cała sprawa oprócz wymiaru gospodarczego, ma także wymiar polityczny, bo USA są bliskim sojusznikiem naszego kraju i embargo położyło się cieniem na relacjach obu państw.

- Szybka reakcja i mocne argumenty sprawiły, że polska wieprzowina z szesnastu zakładów wraca bez ograniczeń na rynek amerykański - oświadczył wieczorem, 25 października minister Jan Krzysztof Ardanowski.

wieprzowina, USA, eksport mięsa, trzoda chlewna, świnie, eksport mięsa

Amerykanie znieśli ograniczenia dla importu polskiej wieprzowiny

Departament Rolnictwa USA znosi ograniczenia dla importu polskiej wieprzowiny - poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze. Dodano, że w wyniku wspólnej interwencji MSZ, MRiRW, Głównego Inspektoratu...
Szef resortu rolnictwa przyznał, że sukces był możliwy dzięki "wspólnej interwencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii".

Co ważne, potwierdzono również możliwość wpuszczenia na rynek USA przesyłek spełniających wymagania amerykańskie, wysłanych z Polski przed 18 października 2018 r. i zmierzających do amerykańskich portów (pierwotnie transporty miały wrócić do Polski).

Wiadomo, że pozostałe trzy polskie zakłady mogą wysyłać tylko przetworzone termicznie produkty z mięsa wieprzowego. Natomiast możliwość prowadzenia wysyłek mięsa wieprzowego z tych zakładów będzie przedmiotem dalszych rozmów trójstronnych pomiędzy Komisją Europejską oraz Głównymi Lekarzami Weterynarii Polski i Stanów Zjednoczonych.

[WIDEO] KE wesprze Polskę w negocjacjach na nowych rynkach dla wieprzowiny


ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF, USA, wieprzowina

Ambasada USA: musimy chronić gospodarstwa przed ASF

USA i Polska prowadzą rozmowy na temat zawieszenia importu wieprzowiny do USA z Polski - poinformowała na Twitterze Ambasada USA w Polsce. Dodano, że obie strony są zdeterminowane, by chronić swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF)....
- Czasowe ograniczenie naszego eksportu wieprzowiny na rynek amerykański pokazało także szerszy problem, problem braku zrozumienia kwestii regionalizacji. Dotyczy to nie tylko rynku amerykańskiego, ale także i innych rynków trzecich - zwrócił uwagę minister rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że w czwartek przeprowadził rozmowę z komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem nt. prowadzenia dalszych uzgodnień ze stroną amerykańską w formacie trójstronnym (Polska-KE-USA).

Komisja Europejska zadeklarowała wsparcie w prowadzonych przez polskie władze negocjacjach z krajami trzecimi, dotyczącymi uznania regionalizacji w zakresie ASF.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Wtorek, 20 listopada Godz:
Imieniny: Anatola, Sądzimira
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2018

Hoduj z głową świnie:

-Pozbyć się gryzoni

-I jak tu żywić po suszy?

-Sposoby na ciepłą chlewnię

-Świńskie hybrydy w akcji

-Spółdzielnia hodowlana

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2018

Hoduj z głową bydło:

-Opas byków simental

-Biodynamiczne mleko

-Kukurydza i smaczny międzyplon

-Z gryzoniami nie ma żartów

-Wzmocni odporność cieląt

PRENUMERATA