Zbliża się koniec chowu klatkowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-04-2021,11:10 Aktualizacja: 20-04-2021,11:15
A A A

Zakaz chowu zwierząt gospodarskich w klatkach ma poparcie polityków, naukowców, a nawet producentów i sprzedawców. Ekonomiści zwracają jednak uwagę na problemy, jakie spowoduje.

W całej Unii Europejskiej setki milionów zwierząt hodowlanych przez całe życie uwięzionych jest w małych klatkach - zwraca uwagę wtorkowa "Rzeczpospolita".

zakaz stosowania klatek w hodowli, Jan Krzysztof Ardanowski, Zbigniew Kuźmiuk, Jacek Podgórski

Zakaz stosowania klatek w hodowli byłyby ciosem dla rolnictwa

Parlament Europejski zajmie się europejską inicjatywą obywatelską zakazującą stosowania klatek w hodowli - przypomina "Nasz Dziennik". Według gazety, "za wojną z rolnikami stoją lewicowi aktywiści z kilku krajów UE". -...

"To nie tylko kury nioski, ale i króliki, świnie, przepiórki, kaczki i gęsi. Tymczasem aż 94 proc. mieszkańców Europy uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna, a 82 proc. wskazuje, że zwierzęta te trzeba lepiej chronić" - wskazuje dziennik.

Dlatego - jak przypomniano - w 2018 r. ruszyła zapoczątkowana przez fundację Compassion in World Farming Europejska Inicjatywa Obywatelska "Koniec epoki klatkowej".

"Fundacja wraz ze swoim polskim oddziałem i 170 organizacjami z całej Europy zebrała już niemal 1,4 mln podpisów i złożyła w Komisji Europejskiej. W Parlamencie Europejskim odbyło się już publiczne wysłuchanie przedstawicieli inicjatywy. Poprzedza ostateczną decyzję KE w sprawie europejskiego zakazu chowu klatkowego" - informuje "Rz".

Zauważa, że inicjatywa została dobrze przyjęta. - Mamy wiele funduszy unijnych, które można wykorzystać na odchodzenie od chowu klatkowego na rzecz alternatywnych metod hodowli. Jest pełne poparcie Komisji dla takiej transformacji - zadeklarował cytowany przez "Rzeczpospolitą" Janusz Wojciechowski, unijny komisarz UE ds. rolnictwa. Nie wiadomo jeszcze, kiedy by do niej doszło i ile by kosztowała.

hodowla klatkowa, Małgorzata Szadkowska, Compassion Polska, sondaż YouGov

Polacy popierają zakaz hodowli klatkowej

Według sondażu YouGov mieszkańcy Unii Europejskiej popierają wprowadzenie zakazu hodowli klatkowej zwierząt. Za takim rozwiązaniem jest także 63 proc. dorosłych Polaków. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie fundacji Compassion Polska,...

- Chcielibyśmy zobaczyć taki zakaz od 2027 r. To decyzja, która zrewolucjonizuje polskie i europejskie rolnictwo. Wiemy, że bezklatkowe systemy hodowli są możliwe do wprowadzenia, są opłacalne i co więcej, z dobrym skutkiem stosowane już w wielu krajach w Europie - mówi "Rz" Małgorzata Szadkowska, prezes Compassion Polska.

- Tych zmian nie unikniemy, ale będą miały konsekwencje finansowe. Zakaz chowu klatkowego oznacza wyższe koszty produkcji, co przełoży się na ceny na półkach sklepowych - uważa Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole Polska.

Jaja z wolnego wybiegu są droższe niż jaja z chowu klatkowego o ponad 30 proc.

Sceptyczny wobec całej idei jest Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki. - Zakaz może oznaczać spadek produkcji żywności w Unii i wzrost importu z krajów, które nie przejmują się tak losem zwierząt - mówi.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA