Wścieklizna potwierdzona u lisów w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-04-2021,13:45 Aktualizacja: 08-04-2021,13:12
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wścieklizny u zwierząt dzikich. Trzy przypadki choroby wystąpiły w marcu bieżącego roku u lisów. 
 
Przypadki wścieklizny nr 6, 7 i 8 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w dniach 19 oraz 26 marca 2021 r. 
 
Przypadek nr 6 potwierdzono u padłego lisa, którego zwłoki znaleziono w miejscowości Dębe Wielkie w gminie Dębe Wielkie w powiecie mińskim w woj. mazowieckim.
 
Kolejny przypadek wścieklizny nr 7 stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna w powiecie otwockim w woj. mazowieckim.
 
import żywych zwierząt do Izraela, cielęta i jagnięta, sprzeciw organizacji pro zwierzęcych,

Izrael zwiększył import żywych zwierząt o ponad połowę

W pierwszym kwartale bieżącego roku do Izraela trafiło ponad 207 tys. cieląt i jagniąt. Tym samym odnotowano wzrost importu żywca o 51%.   Izraelski import cieląt i jagniąt w okresie styczeń-marzec 2021 r. był wyższy niż w tym samym okresie...
Przypadek choroby nr 8 potwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w powiecie otwockim w woj. mazowieckim.
 
W bieżącym roku służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie pięciu przypadków wścieklizny. Trzy z nich u lisów z woj. mazowieckiego, jeden u lisa z woj. podkarpackiego oraz jeden u żbika z woj. podkarpackiego.
 
W związku z wykrytymi przypadkami choroby wprowadzono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny. 
 
Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt wyznaczono obszary zagrożone chorobą.
 
Główny lekarz weterynarii przypomina, że na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 
 
Właściciele czworonogów mają obowiązek zaszczepić je przeciwko tej chorobie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 
 
Służby weterynaryjne zachęcają też do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA