Wnioski o modernizację tylko do końca tego tygodnia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-07-2017,7:50 Aktualizacja: 25-07-2017,9:58
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tylko do końca tego tygodnia czeka na wnioski o modernizację gospodarstw rolnych. Jak informuje TVP 1 wielu rolników mimo że miało dużo czasu, nie zdążyło jednak uzyskać wszelkich niezbędnych zezwoleń.

Pozwolenia budowlane są barierą szczególnie w przypadku tych rolników, którzy ubiegają się o rozwój produkcji prosiąt. Większość inwestycji jest blokowana przez mieszkańców wsi, którzy nie chcą mieć pod nosem nowej chlewni.

mleko, cena mleka, bydło mleczne, producenci mleka

Cena mleka w Polsce blisko rekordowej z 2013 roku

Cena mleka surowego w skupie w Polsce w maju, według informacji Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, była niższa od ceny w UE, która wyniosła 32,86 euro/100 kg (ok. 1,37 zł/kg), ale już tylko o 5,8 proc....

Hodowcy, którzy uzyskali środki na modernizację swojego gospodarstwa musieli niejednokrotnie z nich rezygnować właśnie z powodu protestów społecznych i blokowania inwestycji przez sąsiadów, często nie do końca związanych z rolnictwem.

ARiMR przypomina, że hodowcy bydła opasowego i producenci mleka mogą otrzymać dofinansowanie w wielkości do 500 tys. zł, a producenci prosiąt do 900 tys. złotych.

Rolnicy muszą jednak spełnić warunek. Ich gospodarstwa mają mieć odpowiednią wielkość ekonomiczną. W przypadku bydła opasowego i mleka nie może być ona większa niż 200 tys. euro, a w przypadku produkcji świń 250 tys. euro.

- Nie tylko jest to budowa budynków, ale również wyposażenie i adaptacja budynków już istniejących w gospodarstwach na gospodarcze związane z określonym obszarem wsparcia - mówiła dla TVP 1 Małgorzata Niemiec z ARiMR.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Ceny tuczników już nie maleją

Ceny tuczników przez ostatnie dwa tygodnie malały. Na szczęście w najnowszych notowaniach w Niemczech utrzymały się na ubiegłotygodniowym poziomie co oznacza ich stabilizację. Ta powinna również mieć miejsce w pozostałych krajach...

Złożone wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Na większą liczbę punktów, jak podaje TVP 1, mogą liczyć młodzi rolnicy, hodowcy którzy chcą zwiększyć produkcję, inwestycje sprzyjające ochronie środowiska oraz rolnicy, którzy uczestniczą w krajowym lub unijnym systemie jakości żywności.

- Ten certyfikat, który rolnik ma posiadać w dniu złożenia wniosków w ramach systemu ekologii czy jakości musi dotyczyć produkcji, która jest związana zgodnie z realizowanym projektem - mówiła dla TVP 1 Małgorzata Niemiec z ARiMR.

Do tej pory ponad 3,5 tysiąca rolników zdecydowało się na złożenie wniosków o wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych.

Kto nie zdąży do końca tego tygodnia będzie mógł to zrobić w drugiej połowie przyszłego roku, kiedy to planowana jest kolejna kampania przyjmowania wniosków.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA