Wąglik atakuje zwierzęta gospodarskie w Szwecji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-08-2016,11:35 Aktualizacja: 09-08-2016,20:12
A A A

Wąglik atakuje zwierzęta gospodarskie w Szwecji. Od początku lipca z powodu tej choroby padło tam 12 sztuk w tym bydło i konie - informuje TVP 1. Rolnicy są mocno zaniepokojeni tą sytuacją tym bardziej, że na razie nie wiadomo jak doszło do zakażeń wąglikiem. Częściej niż zwykle sprawdzają oni stan zdrowia swojego stada.

U padłych sztuk bydła i koni w szwedzkiej miejscowości Omberg położonej w południowo-wschodniej części tego kraju wykryto laseczkę wąglika. Szwedzka rada do spraw rolnictwa zaniepokojona kolejnymi zachorowaniami zwierząt wyznaczyła strefę ochronną, w której gospodarstwa zostały objęte specjalnym nadzorem.

W Szwecji już w zeszłym wieku były już notowane przypadki wąglika, konkretnie w 1927 r. Bakterie te mogą przetrwać wiele lat, więc nie można wykluczyć reemisji zakażeń tym bardziej, że padłe w tamtym czasie zwierzęta były po prostu zakopywane w ziemi.

Szwedzka Izba Rolnicza traktuje tę sytuację bardzo poważnie. Powołała już centrum operacyjne. Rozpoczęła także program w zagrożonych gospodarstwach, który obejmie trzy tysiące sztuk bydła owiec, kóz i koni.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA