TSUE: państwa członkowskie mogą zakazać uboju rytualnego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2020,9:25 Aktualizacja: 21-12-2020,9:28
A A A

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że kraje Unii mogą zakazać uboju rytualnego, który byłby przeprowadzany bez uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia. Żydzi i muzułmanie protestują. KE zapewnia, że nie jest to wymierzone w nich.

"W celu wspierania dobrostanu zwierząt w kontekście uboju rytualnego, państwa członkowskie mogą, bez naruszania praw podstawowych zapisanych w Karcie, wymagać odwracalnej procedury ogłuszania, która nie może spowodować śmierci zwierzęcia" - czytamy w komunikacie prasowym Trybunału.

ubój religijny, bydło mięsne, produkcja bydła, wołowina, eksport wołowiny, mięso wołowe, piątka dla zwierząt, protesty

Ubój religijny w Europie. Dozwolony czy nie?

Minister rolnictwa od kilku dni mówi o tym, że musimy dostosować polskie przepisy do europejskiego prawa, które zabrania uboju zwierząt bez ogłuszania. W związku z tym należy zakazać uboju religijnego bydła. - Art. 4.1 rozporządzenia...

Sprawa trafiła do Luksemburga po tym, gdy w 2017 roku rząd Flandrii (jednego z trzech regionów autonomicznych Belgii) zabronił uboju bez uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia.

Unijny sąd stwierdził, że "przepisy UE dotyczące uboju zwierząt nie zabraniają państwom członkowskim nakładania obowiązku ogłuszania zwierząt przed ich zabiciem, co ma zastosowanie również w przypadku uboju przewidzianego przez obrzędy religijne".

Karta zawiera co prawda zapis o prawie do sprawowania praktyk religijnych i ich przestrzegania, ale w orzeczeniu stwierdzono, że należy to zrównoważyć dobrem zwierząt. Sąd dodał, że zakaz z Flandrii nie wpłynie na tamtejszy obrót mięsem koszernym i halal produkowanym gdzie indziej.

Przedstawiciele wspólnot żydowskich i muzułmańskich przyjęły wyrok z niezadowoleniem. - To smutny dzień dla europejskich Żydów. Co za okropna wiadomość dla europejskich Żydów, że my i nasze praktyki nie jesteśmy tu mile widziani - oświadczył rabin Menachem Margolin, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów (EJA).

rolnicza ubojnia powstała we wsi Rudnica na Dolnym Śląsku, ubój bydła mięsnego, okoliczni rolnicy, wyroby regionalne,

Ubojnia rolnicza powstała na Dolnym Śląsku

Hodowcy bydła mięsnego z Dolnego Śląska mogą być zadowoleni. Ruszyła tam pierwsza rolnicza ubojnia.   Rolnicza ubojnia została wybudowana we wsi Rudnica w powiecie ząbkowickim na Dolnym Śląsku – informuje wroclaw.tvp.pl.   Została...

- Planujemy wykorzystać wszelkie środki prawne, aby naprawić to zło - dodał Yohan Benizri, prezes Belgijskiej Federacji Organizacji Żydowskich (CCOJB).

- Wspólnoty żydowskie są i zawsze będą mile widziane w Europie. Komisja respektuje orzeczenie TSUE. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę i jesteśmy otwarci na dyskusję na temat obaw żydowskich i muzułmańskich wspólnot w tym kontekście - oznajmił Christian Wigand, rzecznik KE ds. praworządności.

Zgodnie z wymogami muzułmańskiej uboju halal i żydowskiej szechity, zwierzęciu przecina się przełyk i arterie jednym cięciem przy użyciu specjalnego noża. Nie może ono zostać wcześniej ogłuszone jakąkolwiek metodą.

Zwierzęta zabite w inny sposób lub padłe nie mogą być spożywane przez ortodoksyjnego żyda i muzułmanina.

Prawo UE już teraz wymaga ogłuszania zwierząt przed ich zabiciem, chyba że mięso jest przeznaczone dla muzułmanów lub żydów.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA