Transporty ze zwierzętami i żywnością nie mogą stać na granicach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2020,9:50 Aktualizacja: 18-03-2020,13:27
A A A

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka zwrócił się z pismem do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego z prośbą o wdrożenie na granicach państwa procedur, które spowodują, że transporty z żywymi zwierzętami i żywnością będą traktowane priorytetowo.

"W związku z czasowym przywróceniem kontroli na granicach wewnętrznych UE, mając na uwadze stały ruch pojazdów transportujących żywne zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego w obrębie UE (...) proszę o decyzję w sprawie wdrożenia w punktach kontroli na granicach rozwiązań, które pozwolą na realizację ruchu wyżej w/w towarów i zwierząt w handlu wewnątrzwspólnotowym" - czytamy w piśmie.

ceny żywności, produkcja zywności, jan krzyztof ardanowski, koronawirus

Ardanowski: spekulowanie cenami żywności jest podłe

- W Polsce surowce rolne są tanie i jest ich pod dostatkiem. Nieuzasadnione podnoszenie cen produktów spożywczych jest działaniem na szkodę obywateli i państwa - podkreśla minister Jan Krzysztof Ardanowski. - Nie ma zgody na nieuzasadnione...

Jak zaznacza szef Inspekcji Weterynaryjnej, chodzi o traktowanie takich transportów "bezwzględnie priorytetowo", zwłaszcza dotyczy to żywych zwierząt, w przypadku których konieczne jest przestrzeganie unijnych przepisów dotyczących ich dobrostanu.

Pojazdy takie powinny być kierowane na pas pierwszeństwa w obrębie punktów kontrolnych.

Dodatkowo Bogdan Konopka prosi o rozważenie wdrożenia systemu powiadamiania o zbliżającym się transporcie, tak aby firma wysyłająca, czy kierowca mieli możliwość powiadomienia o swoim przyjeździe z wyprzedzeniem.

- Mając na uwadze wielokilometrowe kolejki, jakie pojawiły się w nowoutworzonych przejściach granicznych oraz otrzymywane sygnały od wojewodów i władz weterynaryjnych Litwy i Niemiec, pozwalam sobie prosić o potraktowanie tej sprawy jako pilnej - napisał Konopka.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA