Recepta na ASF? Hodowla jeleniowatych może się opłacić

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2018,12:30 Aktualizacja: 11-09-2018,12:47
A A A

Daniele zamiast świń? Okazuje się, że rolnicy, którzy stracili stada tuczników z powodu afrykańskiego pomoru świń mają alternatywę. A chodzi o hodowlę jeleniowatych, np. danieli.

- Te zwierzęta hodowane są w Polsce głównie dla mięsa i poroża, ale mogą też być traktowane jako lokalna atrakcja turystyczna - mówi Paweł Augustyn prezes Polskiego Związku Hodowli Jeleniowatych w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

ognisko asf, wirus asf, trzoda chlewna, afrykański pomór świń

Ognisko ASF nr 211 potwierdzone

Wirus afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony przez głównego lekarza weterynarii w kolejnym gospodarstwie. Tym razem choroba pojawiła się w woj. lubelskim. Wirusa ASF w chlewni stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych...

Ekspert wyjaśnia, że rolnik, który z powodu ASF musiał zrezygnować z produkcji trzody chlewnej, może przestawić się właśnie na hodowlę jeleniowatych.

Dodaje, że resort rolnictwa powinien przygotować listę, która wskaże alternatywne hodowle rolnikowi, która określi wsparcie dla takiej produkcji.

- Taki producent może otrzymać wsparcie ze środków unijnych na zakup zwierząt, budowę zagrody. Planując utworzenie fermy, warto wzorować się na hodowli jeleniowatych w Nowej Zelandii. Tam uzyskiwane są najlepsze wyniki - mówi gość rozgłośni.

Augustyn zapewnia na koniec, że mięso jeleniowatych ma właściwości prozdrowotne. Jest bogate w składniki mineralne, takie jak: żelazo, cynk, selen, miedź i mangan.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Czwartek, 15 listopada Godz:
Imieniny: Alberta, Leopolda
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2018

Hoduj z głową świnie:

-Pozbyć się gryzoni

-I jak tu żywić po suszy?

-Sposoby na ciepłą chlewnię

-Świńskie hybrydy w akcji

-Spółdzielnia hodowlana

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2018

Hoduj z głową bydło:

-Opas byków simental

-Biodynamiczne mleko

-Kukurydza i smaczny międzyplon

-Z gryzoniami nie ma żartów

-Wzmocni odporność cieląt

PRENUMERATA