Ognisko SARS potwierdzone u norek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-12-2021,15:40 Aktualizacja: 02-12-2021,14:20
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o trzecim ognisku SARS-CoV-2 u norek w Polsce. Chorobę wykryto w gospodarstwie położonym w woj. kujawsko-pomorskim. 
 
SARS-CoV-2 u norek w Polsce potwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB w Puławach wykonanych 26 listopada.
 
Ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie liczącym około 25 tyś. norek, zlokalizowanym w powiecie nakielskim w woj. kujawsko-pomorskim.
 
Próbki do badań laboratoryjnych pobrano 22 listopada w ramach badań kontrolnych zwierząt prowadzonych na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2021 r. 
 
W gospodarstwie pobrano próbki od 20 norek. Jedynie w przypadku jednego zwierzęcia uzyskano wyniki dodatnie. Poinformowano o tym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Sanitarnej.
 
W gospodarstwie wdrożono wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia tej choroby u norek, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 grudnia 2020 r. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA