Norki w Polsce są wolne od SARS-CoV-2

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-12-2020,9:30 Aktualizacja: 10-12-2020,9:26
A A A
Koronawirus został już potwierdzony wśród populacji norek w Danii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Szwecji, Francji i we Włoszech. Może on ulegać różnym mutacjom.
 
Główny lekarz weterynarii poinformował, że jak do tej pory nie otrzymał on informacji o potwierdzeniu koronawirusa na fermach norek w Polsce.
 
Choroba ta została już wykryta w Danii, Holandii, USA, Hiszpanii, Szwecji, Francji i we Włoszech. 
 
– Już w maju, w związku z doniesieniami o wykrywaniu w niektórych krajach wirusa SARS-CoV-2 u zwierząt gospodarskich (norki), kotowatych zarówno domowych, jak i dzikich utrzymywanych w ogrodach zoologicznych oraz u psów towarzyszących, w Polsce została opracowana procedura dotycząca pobierania próbek i badania zwierząt w kierunku koronawirusa - pisze Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) dla "Rzeczpospolitej".
 
hodowla norek, koronawirus u norek, zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt

Hodowle norek będą wybijane w przypadku zakażenia SARS-CoV-2

Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi na fermie norek SARS-CoV-2, nakaże zabicie całej hodowli i wyznaczy obszar zagrożony wokół ogniska choroby - przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie sposobu zwalczania wirusa, który trafił do...
Procedura została opracowana przez ekspertów z zakładu badawczego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. 
 
Obecnie korzystają z niej weterynarze w terenie. Główny lekarz weterynarii zwrócił się również do przedstawicieli branży oraz Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej o przekazywanie informacji w przypadku wystąpienia koronawirusa u zwierząt.
 
– Dodatkowo w związku z doniesieniami dotyczącymi wystąpienia mutacji wirusa SARS-CoV-2 na fermach norek w Danii, główny lekarz weterynarii 9 listopada polecił wykonanie badań przesiewowych w kierunku tego wirusa na fermach norek i lisów w wybranych województwach. Celem badań jest potrzeba wstępnej oceny zagrożenia i dokonania analizy ryzyka w odniesieniu do występowania zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na fermach zwierząt futerkowych – tłumaczył GIW.
 
Jak wynika z otrzymanych informacji do dziś nie wykryto żadnego przypadku koronawirusa wśród norek w Polsce. 
 
Ponadto w związku z potwierdzeniem u pracowników obsługujących fermy koronawirusa, główny lekarz weterynarii zlecił przeprowadzenie działań kontrolnych. 
 
Mają one wykluczyć zakażenia u norek na fermach, w których właściciel lub pracownik był poddany izolacji lub kwarantannie z powodu koronawirusa. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA