Koronawirus u zwierząt? Zobacz wytyczne GIW

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2020,11:10 Aktualizacja: 29-05-2020,11:15
A A A

Główny Inspektorat Weterynarii zatwierdził procedurę pobierania i przesyłania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku wykrywania koronawirusa u zwierząt, opracowaną w PIW-PIB w Puławach.

Ma to związek z informacjami o stwierdzaniu w niektórych krajach wirusa SARS-CoV'-2 u zwierząt gospodarskich, kotowatych (domowych i dzikich, utrzymywanych w ogrodach zoologicznych) oraz u psów towarzyszących.

holandia, koronawirus, hodowla norek, Carola Schouten

Kolejna osoba zaraziła się koronawirusem od norek?

Odnotowaliśmy drugi przypadek osoby, która prawdopodobnie zainfekowała się koronawirusem przez kontakt z zakażonymi zwierzętami na fermie norek. Poinformowała o tym w poniedziałek Carola Schouten, minister rolnictwa Królestwa...

Z wytycznych GIW (w całości dostępne m.in. tutaj) wynika, że w przypadku zaobserwowania objawów koronawirusa na fermie czy w gospodarstwie, należy pobrać wymazy z jamy ustnej/gardła oraz odbytu od co najmniej 20 losowo wybranych zwierząt.

"Podczas pobierania próbek należy zachować szczególną ostrożność (materiał zakaźny!), a także unikać możliwości kontaminacji próbek materiałem środowiskowym od ludzi" - czytamy w dokumencie GIW.

Próbki należy kierować bezpośrednio do Zakładu Wirusologii PIW-PIB w Puławach. Ich badania wykonywane będą odpłatnie na koszt zlecającego.

"Choroba COVID-19 nie jest zaliczana do chorób zwalczanych z urzędu, ani też rejestrowanych zarówno przez Komisję Europejską, jak również przez OIE. Mając na uwadze powyższe, należy zatem pamiętać, że wykrycie wirusa u zwierząt nie wiąże się w chwili obecnej z żadnym postępowaniem administracyjnym w tym zakresie" - wskazuje GIW.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2020

Hoduj z głową świnie:

-Ceny tuczników spadają

-Obalamy mity na temat ASF

-Żeby prosięta nie chorowały

-Rozwija produkcję warchlaków

-Prosięta muszą jeść, aby przyrastać

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wydajność pod oceną wzrosła

-Albo rozwój, albo porażka

-Efektywne źródło paszy

-Mleko prawdę Ci powie

-Obrażenia porodowe

PRENUMERATA