Komisarz twardo odpowiada: nie zredukujemy produkcji mięsa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2022,13:20 Aktualizacja: 13-05-2022,13:24
A A A

Ciągle otrzymuje pytania, czy Komisja (Europejska) planuje zredukować produkcję mięsa w Unii Europejskiej. Odpowiedź jest negatywna - zapewnił Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa.

Zwracając się do społeczności internetowej po angielsku na Twitterze polityk wyjaśnił, że rynek rolny UE jest napędzany popytem i zorientowany w taki sposób, że decyzje produkcyjne rolników odpowiadają preferencjom konsumentów i możliwościom rynkowym.

#HodowcyRazem, trzoda chlewna, bydło mleczne, bydło mięsne, drób, minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk

Apelują do ministra o ochronę gospodarstw rodzinnych

Inicjatywa #HodowcyRazem zaapelowała do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o podjęcie działań, które nie będą szkodzić rodzinnym gospodarstwom rolnym. Inicjatywa #HodowcyRazem apeluje o zmianę proponowanych przez Komisję...

"Dzisiaj produkty zwierzęce dostarczają więcej niż 50 proc. białka w przeciętnej europejskiej diecie żywieniowej. To białko ma duża wartość biologiczną i jest bogate w kluczowe aminokwasy. Wybory żywieniowe pozostają osobistą sprawą" - napisał Wojciechowski.

Jak podkreślił, poprawa zrównoważonego rozwoju produkcji podstawowej i zmniejszanie zależności od importowanego białka, by być pewnym jego właściwego pochodzenia, to ważne cele UE.

Szef unijnego rolnictwa odniósł się także do słów Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa PSL na antenie Polsat News.  
- W obliczu kryzysu żywnościowego, jaki może pojawić się w wyniku wojny, trzeba odejść od wszelkich pomysłów komisarza Wojciechowskiego i innych polityków, zakładających ograniczenia w produkcji żywności. Nie można dopuścić do likwidacji hodowli - brzmiał przekaz szefa ludowców.

"Panie Prezesie, tyle mam wspólnego z pomysłami odchodzenia od hodowli, że się tym pomysłom aktywnie sprzeciwiam i realizuję działania wspierające hodowców, zawarte w popieranej przecież przez PSL reformie WPR. Proszę zatem o minimum rzetelności w dyskusji" - odparł Wojciechowski.

Zaapelował, by nie wprowadzać ludzi w błąd, bo nie ma w polityce rolnej UE planów likwidacji hodowli. "Realizowane są tylko i wyłącznie plany, które mają pełne poparcie Europejskiej Partii Ludowej i PSL. Pan zapomniał, że w UE nie jest w opozycji, tylko w partii większości i władzy" - zwrócił uwagę komisarz.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA