Kolejne martwe lisy z potwierdzoną wścieklizną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-04-2021,12:50 Aktualizacja: 27-04-2021,12:45
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 5 przypadków wścieklizny u lisów. Choroba została potwierdzona w woj. mazowieckim.
 
Wścieklizna u padłych lisów została potwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w dniu 13 kwietnia. 
 
Tym samym potwierdzono przypadki nr 9, 10, 11, 12 i 13 w 2021 r. w Polsce. Wszystkie wystąpiły w woj. mazowieckim.
 
Przypadki wścieklizny nr 9, 10, 11 i 12  stwierdzono u padłych lisów znalezionych w powiecie otwockim. Pierwszy z nich w miejscowości Ponurzyca w gminie Celestynów, drugi w miejscowości Sufczyn w gminie Kołbiel, trzeci w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna, a czwarty w miejscowości Celestynów-Lasek w gminie Celestynów.
 
kalkulator emisji gazów cieplarnianych, produkcja zwierzęca, Wiesław Różański, Jerzy Wierzbicki

Branża mięsna chce zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych

Organizacje producentów mięsa chcą opracować kalkulator efektywności klimatycznej, który pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z produkcji zwierzęcej - poinformował Wiesław Różański, prezes Unii...
Przypadek wścieklizny nr 13 stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Wola Władysławowska w gminie Garwolin w  powiecie garwolińskim.
 
W bieżącym roku potwierdzono wcześniej wściekliznę u 6 lisów z woj. mazowieckiego oraz 1 lisa z woj. podkarpackiego, a także u 1 żbika z woj. podkarpackiego.
 
W związku z wykrytymi przypadkami choroby wprowadzono środki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny. Wokół miejsc, gdzie znaleziono padłe lisy wyznaczono obszary zagrożone chorobą.
 
Służby weterynaryjne przypominają, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 
 
Główny lekarz weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA