Hodowcy nadal mogą się starać o dopłaty dobrostanowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-07-2024,9:00 Aktualizacja: 02-07-2024,9:03
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydłużyła okres na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP przez rolników ubiegających się o płatność dobrostanową.

Rolnicy, dzięki temu, będą mieli więcej czasu na uzyskanie certyfikatu QAFP (Quality Assurance for Food Products) lub QMP (Quality Meat Program), które gwarantują nowy rodzaj wsparcia finansowego za realizację praktyk dobrostanowych.

Wymogi QAFP lub QMP dotyczą m.in. ograniczenia wykorzystania antybiotyków w chowie zwierząt.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi 28 czerwca opublikował rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt.

dobrostan zwierząt, trzoda chlewna, bydło mleczne, bydło mięsn, środoiwsko, żywność, konsumenci, choroby, stres

Dobrostan zwierząt to korzyści także dla ludzi i środowiska

Dobrostan zwierząt to pojęcie złożone, które niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla samych zwierząt, jak i dla ludzi i środowiska. Zapewniając zwierzętom odpowiednie warunki życia, możemy poprawić ich zdrowie, produktywność i...

Zmieniły się tym samym warunki i tryb przyznawania wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia dobrostanowego, rolnicy utrzymujący bydło w systemie QMP (dotyczy bydła mięsnego) lub QAFP (dotyczy świń i drobiu rzeźnego) mogą składać wnioski odpowiednio do 30 września oraz 31 lipca.

Do 30 września 2024 r. wydłużono okres składania wniosków dla bieżącej (pierwszej w odniesieniu do nowego wsparcia uczestników systemów QAFP i QMP) kampanii ich naboru.

Dla lat następnych wnioski będzie można składać do 31 lipca danego roku, w którym rolnik złożył wniosek o przyznanie tego rodzaju płatności.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA