Dopłaty do krów i świń mogą być jeszcze w tym roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Jerzy Rausz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2019,18:20 Aktualizacja: 09-04-2019,18:53
A A A

- Jeśli będzie zgoda Komisji Europejskiej to hodowcy krów i świń otrzymają dopłaty jeszcze w tym roku - powiedział w Bydgoszczy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił, że determinacja rządu w tej sprawie jest duża.

Wsparcie dla hodowców w wysokości co najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 złotych od jednej krowy zapowiedział w sobotę Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

krowy, tuczniki, wsparcie, Prawo i Sprawiedliwość

500 złotych na każdą krowę i 100 złotych do każdego tucznika?

Hodowcy bydła i trzody chlewnej dowiedzieli się, że w przyszłości mogą otrzymać wsparcie dla swojej produkcji. Jarosław Kaczyński w sobotę w Kadzidle koło Ostrołęki w woj. mazowieckim podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości mówił o...

- Prezes Jarosław Kaczyński mówiąc w pewnym skrócie o kierunkach wsparcia dla podstawowych, historycznych kierunków zwierzęcej w Polsce, czyli trzody i bydła wskazał, że jeżeli podobne działania mogą być realizowane w innych krajach Europy, należy również je wdrażać w Polsce - powiedział polityk w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

- To zresztą było w pewnym pakiecie również informacji o negocjowaniu lepszych warunków wspólnej polityki rolnej w zakresie płatności, udziału w tym podziale środków unijnych dla Polski - dodał.

Ardanowski wyjaśnił, że wsparcie dla hodowli trzody i bydła nie jest w Unii powszechne, ale dopuszczalne, nie może być realizowane bezpośrednio, ale poprzez dopłatę do warunków utrzymania, czyli dobrostanu zwierząt.

Podał, że w Niemczech dopłaca się do świń utrzymywanych na ściółce, a w innych krajach istnieją dopłaty do bydła, które jest na wolnym wypasie.

Jarosław Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość, PiS, polskie rolnictwo, konwencja

Konwencja PiS: polskie rolnictwo ma ogromny potencjał

Polskie rolnictwo to ogromny potencjał; ważne jest to, aby go wykorzystać - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki mówił zaś o tym, że PiS będzie zabiegał w UE o wyższe środki dla rolników. Minister Jan...

- Analizujemy wszystko, również możliwości finansowe. To finansowane będzie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Możliwości zmiany w PROW-ie są kilka razy do roku. Najbliższy komitet w Brukseli będzie czerwcu. Dlatego już rozważamy konieczność zgłoszenia do KE konieczności zmian w jeszcze w PROW-ie na lata 2014-2020, żeby dedykować środki, które mogłyby być przeznaczone, oczywiście za zgodą KE, na wsparcie dla części świń i bydła w Polsce - mówił minister.  

Niezależnie od tych starań, strona polska w rozmowach o przyszłym kształcie wspólnej polityki rolnej będzie zabiegać o dopłaty do tych gatunków zwierząt z PROW po 2020 r.

Minister dopytywany, kiedy rolnicy mogą spodziewać się dopłat do krów i świń, powiedział, że jeżeli będzie zgoda KE to będzie to jeszcze w tym roku, a jak nie to w następnych latach.

- To już nie od nas decyzja zależy, natomiast determinacja z naszej strony jest wielka - dodał Ardanowski. Obsługą dopłat miałaby zająć się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Szef resortu zaznaczył, że coraz trudniej jest negocjować warunki dla polskiego rolnictwa, gdyż cały budżet UE na rolnictwo w propozycji KE jest mniejszy.

- My się nie godzimy z tym budżetem i trwają bardzo zdecydowane działania dyplomatyczne. Mam tu silne wparcie ze strony ministra spraw zagranicznych i innych resortów, ale również premiera Mateusza Morawieckiego. Dość powiedzieć, że komisarz Phil Hogan, który jest najważniejszym urzędnikiem unijnym w sprawach rolnych, wielokrotnie był w Polsce na rozmowach ze mną i innymi ministrami, ale również w cztery oczy rozmawiał z premierem Morawieckim - podkreślił.

Zdaniem ministra Polska staje się jednym z głównych rozgrywających w sprawach wspólnej polityki rolnej i "przestała być tym głupim Jasiem do bicia, któremu kazano siedzieć w kącie i milczeć".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA