Ceny soi maleją. Kolejne obniżki są niemal pewne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-08-2016,10:15 Aktualizacja: 11-08-2016,10:21
A A A

Produkcja soi na świecie ma przekroczyć 320 milionów ton - informuje TVP 1. Jeśli tak się stanie osiągnie ona rekordową wielkość. Prognozy te już wpłynęły na spadek cen zarówno samej soi jak i śruty sojowej.

Soja w tym sezonie plonuje bardzo wysoko. Tylko w Stanach Zjednoczonych jej produkcja ma osiągnąć ponad 110 milionów ton. Prognozy upraw są jednak bardzo dobre stąd wielkość produkcji może się jeszcze zwiększyć zarówno w USA, jak i w Argentynie oraz Brazylii.

Cena soi za oceanem w lipcu wyniosła 404 dolary za tonę. Obecnie kosztuje ona 339 dolarów - informuje TVP 1. Chwilowemu nasyceniu soją uległy rynki chiński i europejski. Ponadto umacnia się amerykański dolar. To wszystko wywiera presję na ceny więc jej spadek jest niemal pewny.

Sytuacja ta korzystnie wpływa na ceny śruty sojowej. W lipcu za tonę tego komponentu trzeba było zapłacić ponad 1900 zł. Obecnie jest ona niższa już o ponad 300 zł. Dobrą informacją dla hodowców i producentów zwierząt, którzy korzystają ze śruty sojowej jest fakt, że kolejne przeceny, jak informuje TVP 1, są już tylko kwestią czasu.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA