Zbieracze kurczaków okaleczają ptaki, by wyrobić normy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Stańko PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2020,8:00 Aktualizacja: 20-11-2020,18:55
A A A

Organizacja aktywistów L214 walczących o prawa zwierząt opublikowała raport na temat warunków hodowli drobiu na francuskich fermach przemysłowych. Dokument ujawnia skandaliczne i okrutne praktyki okaleczania i męczenia ptaków.

Na fermie w departamencie Yonne na południowy wschód od Paryża pracownicy, tzw. zbieracze kurczaków, przyznają na nagraniach L214, że okaleczają i biją młode ptaki, próbując sprostać wyśrubowanym normom produkcyjnym.

znęcanie się nad zwierzętami, padłe krowy i cielaki, Maciej Meler, potarzyca

Krowy padły z pragnienia. Rolnik skazany za znęcanie się nad zwierzętami

57-letni gospodarz z Potarzycy k. Jarocina (woj. wielkopolskie) został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. 24 krowy i cielęta padły z pragnienia, bo przez tydzień nie dostawały wody. Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury...

Zbieracze muszą schwytać ręcznie do 20 tys. sztuk kurczaków w ciągu kilku godzin. Łapią je po pięć na rękę, aby umieścić w plastikowych klatkach. - Robimy bukiety z kurczaków. Nie mamy czasu, musimy wrzucać je w skrzynie. Samo zbieranie drobiu jest brutalne (...). Mam kolegów, którzy biją kurczaki - mówi pracownik.

Nakręcony pod koniec września film przedstawia budynek hodowlany, w którym stłoczonych jest 20-25 tys. kurczaków. Zwierzęta spędzają życie w zamknięciu i nie widzą światła dziennego.

Modyfikacje genetyczne stosowane w hodowli sprawiają, że kurczaki rosną tak szybko, że niektóre z nich w ogóle nie mogą się poruszać.

L214 wskazuje na ogromne deformacje i uszkodzenia ich ciał, oderwane nogi, porozrywane korpusy. Ręczne chwytanie ptaków powoduje zwichnięcia nóg i skrzydeł, złamania, krwotoki lub inne urazy u ponad 30 proc. kurczaków.

znęcanie się nad bydłem, Lubówiec, powiat lpnowski, Alina Szram, Prokuratura Rejonowa w Brodnicy.

Rolnik wśród oskarżonych o znęcanie się nad bydłem

Sąd Rejonowy w Brodnicy wyda 13 października wyrok w sprawie czterech osób oskarżonych o znęcanie się nad zwierzęciem. Chodzi o sprawę zajmowania się bydłem oraz jego transportem. Cztery osoby zostały oskarżone o przestępstwo z artykułu 35....

- Warunki chowu są podobne we wszystkich intensywnych hodowlach we Francji, niezależnie od producenta - informuje L214, dodając, że ponad 80 proc. kurczaków hodowanych jest w kraju w takich właśnie warunkach.

- Te przejmujące nagrania przypominają nam, że niedola ludzi i zwierząt idą w parze w gospodarstwach przemysłowych. Stan pracowników jest zbliżony do stanu zwierząt - uważa Brigitte Gothiere, dyrektorka i rzeczniczka stowarzyszenia.

Mówi, że pracownicy ferm drobiarskich często wykonują pracę bez umowy, w nocy, bez opłacanych nadgodzin.

Pracodawcy nie zapewniają sprzętu ochronnego (maski, rękawiczki, kombinezony). Pracownicy duszą się od kurzu i zaduchu pośród odchodów zwierząt, są podrapani i poranieni przez walczące o życie ptaki.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA