Skorupski: ognisko ptasiej grypy zlikwidowane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2016,8:15 Aktualizacja: 06-12-2016,8:51
A A A

Ognisko ptasiej grypy zostało zlikwidowane, wszystkie ptaki zostały zutylizowane - poinformował Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii. Dodał, że konsekwencją wystąpienia choroby u ptaków hodowlanych mogą być obostrzenia handlowe.

W sobotę Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził wirusa H5N8 (tzw. ptasiej grypy) u gęsi na fermie Deszcznie (woj. lubuskie). W gospodarstwie było ok. 700 tys. ptaków.  Wojewoda lubuski wydał rozporządzenie, w którym wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby o promieniu ok. 3 km oraz obszar zagrożony - wokół ogniska o promieniu ok. 10 km. Restrykcje mają obowiązywać przez trzy miesiące.

ptasia grypa, drób, hodowla drobiu, wirus H5N8, Deszczno, lubuskie

Ptasia grypa pustoszy zamknięte hodowle drobiu

  Ptasia grypa jest groźna dla zamkniętych hodowli drobiu, natomiast nie zagraża zdrowiu ludzi - powiedział na konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że wirus ten dotyka także dzikie ptactwo, ale nie zawsze mu...

Określono także zadania służb, straży, inspekcji oraz władz samorządowych - rozłożono m.in. maty dezynfekcyjne i podjęto inne czynności związane z dezynfekcją tego gospodarstwa.

Według Skorupskiego w strefie zapowietrzenia znajduje się 14 ferm, w których łącznie znajduje się 236 tys. gęsi i indyków, a w strefie zagrożenia jest 486 tys. indyków, kaczek i kur. Łącznie w ponad 44 fermach jest 722 tys. sztuk drobiu. Jest to duża ilość - ocenił szef Inspekcji Weterynaryjnej.

Możliwą przyczyną zakażenia mogło być wypuszczenie kaczek na zewnątrz pomieszczenia. Wystarczy, że drób zetknie się z kałem chorego ptaka, by zachorować na ptasią grypę. Polska jest największym producentem kurczaków w UE.

Co dalej - pokażą następne dni. Przede wszystkim hodowcy muszą przestrzegać zasad bioasekuracji - podkreślił Skorupski.  

To drugi przypadek choroby w Polsce, ale pierwszy u zwierząt gospodarczych. Na początku listopada wykryto go u dzikich kaczek na Jeziorze Dąbie w okolicach Szczecina. Tam też wyznaczono strefy zapowietrzenia i zagrożenia. Grypa ptaków nie jest szkodliwa dla ludzi.

Ptasia grypa wystąpiła w Polsce dwa razy. W grudniu 2007 r. pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj.

Wcześniej ptasia grypa występowała w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. Wykryto ją w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus wykryto jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań drobiu domowego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA