Są prognozy cen skupu brojlerów na... dziesięć miesięcy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2017,11:00 Aktualizacja: 02-03-2017,6:49
A A A

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz rozpoczęła publikowanie 10-miesięcznych prognoz cen skupu żywca kurcząt rzeźnych. Szacunki będą przedstawiane w przedostatnim lub ostatnim dniu każdego miesiąca.

Przy prezentacji nowych danych uaktualnianie będą wcześniejsze. Izba będzie ponadto analizowała sprawdzalność prognoz z minionych miesięcy. Przewidywania cen będą dotyczyły średniej stawki miesięcznej publikowanej w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oznacza to, że ceny dzienne uzyskiwane w danym miesiącu będą mogły czasem odbiegać sporo od szacunków.

drób, kurczęta, szczątki kur w oborniku, mazowsze, żuromin, inspekcja weterynaryjna

Padłe kury w oborniku na polu. Właściciel fermy zapłaci karę

Pod Żurominem na Mazowszu natrafiono na pole wyścielone obornikiem z kurzymi szczątkami. Pracownicy straży miejskiej i inspekcji weterynaryjnej szybko ustalili, jak do tego doszło.   O tym, jak drastycznie wyglądały wyrzucone wraz z obornikiem...

- To, co właśnie rozpoczynamy jest nowością w Polsce. Wydawanie szczegółowych prognoz, w tak dalekim horyzoncie czasowym, wiąże się z bardzo dużym ryzykiem reputacyjnym dla izby. Uznaliśmy jednak, że producenci żywca drobiowego potrzebują takiego narzędzia, szczególnie w tak trudnym okresie jak obecnie - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP, autor prognoz.

Metoda przygotowywania przewidywań opiera się na zestawieniu kilku narzędzi ekonometrycznych, których dane wyjściowe podlegają niewielkim korektom eksperckim. - Oprócz bogatych i wiarygodnych informacji dotyczących przeszłości korzystamy z dwóch, dość silnie występujących na polskim rynku zjawisk: sezonowości oraz niemal pełnej ujemnej korelacji między wielkością wylęgów a cenami w układzie pionowym - tłumaczy zasady sporządzania prognoz dyrektor izby.  

Zgodnie z bieżącymi przewidywaniami średnia cena skupu kurcząt rzeźnych w marcu wyniesie 3 złote i 32 grosze. Stawki w kolejnych miesiącach Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz szacuje następująco: kwiecień 3,14 zł, maj 3,37 zł, czerwiec 3,38 zł, lipiec 3,46, sierpień 3,44 zł, wrzesień 3,21 zł, październik 3,02 zł, listopad 2,98 zł, grudzień 2,95 zł.

Mimo najlepszej wiedzy wykorzystanej do sporządzania prognoz i dołożenia najwyższej staranności przy przygotowywaniu szacunków KIPDiP nie jest w stanie zapewnić, że rynek będzie kształtował się zgodnie z przewidywaniami. Izba nie ponosi odpowiedzialności za decyzje biznesowe podjęte na podstawie prezentowanych prognoz.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA