Ptasia grypa. Rolnicy domagają się zmiany prawa: uwolnić drób

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2017,8:40 Aktualizacja: 28-03-2017,20:17
A A A

Podkarpacka Izba Rolnicza wystąpiła do ministra rolnictwa z prośbą o złagodzenie przepisów rozporządzenia w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Chodzi konkretnie o uchylenie nakazu trzymania drobiu w zamkniętych pomieszczeniach i zezwolenie na wypuszczenie go na otwarte przestrzenie, o co do izby wnioskują hodowcy.

ptasia grypa, kontrole, oszuści, wyłudzenie pieniędzy

Oszuści podają się za lekarzy weterynarii i wyłudzają pieniądze

Policja wspólnie z lekarzami weterynarii, każdego dnia sprawdza czy hodowcy drobiu przestrzegają zasad bioasekuracji. Fakt ten wykorzystali oszuści, którzy przedstawili się za pracowników instytucji kontrolnych wyłudzając...
"Utrzymywanie drobiu przyzwyczajonego do swobodnego wybiegu przez dłuższy czas w pomieszczeniu zamkniętym, odbija się bardzo negatywnie na jego kondycji zdrowotnej, a w przypadku kur powoduje również znaczny spadek nieśności" - argumentuje podkarpacki samorząd rolniczy.

I podkreśla, że ta sytuacja coraz bardziej bulwersuje rolników w kontekście zbliżających się wielkimi krokami Świąt Wielkanocnych.

"Dla wielu z nich nie do pomyślenia jest fakt, że pomimo posiadania własnych kur będą zmuszeni kupować jajka pochodzące z ferm hodowlanych" - wyjaśnia PIR.

Propozycja izby jest taka, by zakaz wypuszczania drobiu utrzymywać tylko na terenach zapowietrzonych i bezpośrednio zagrożonych występowaniem ptasiej grypy. Natomiast w pozostałych rejonach, gdzie takiego zagrożenia nie ma, w drodze decyzji wojewody zakaz mógłby być uchylony.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA