Ptasia grypa już jest w kolejnym województwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2020,15:00 Aktualizacja: 27-01-2020,15:10
A A A

W gospodarstwie w Rąbitach (pow. iławski) utrzymującym ponad 23.351 indyków, wykryto ognisko ptasiej grypy - podał Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. To pierwszy w br. przypadek choroby w regionie.

Wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu potwierdziły wyniki badań wykonane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, które trafiły do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Iławie.

grypa ptaków, drób, wirus grypy ptaków h5n8, dzikie ptactwo, dzikie kaczki, Kaercher

Czyszczenie główną bronią w zapobieganiu grypie ptaków

Dotychczas przeciwko ptasiej grypie nie wynaleziono skutecznej szczepionki, którą można użyć w praktyce. Dlatego tak ważne jest zapobieganie poprzez wprowadzanie daleko idących środków ostrożności oraz przemyślane utrzymanie czystości...

Wojewódzki Lekarz Weterynarii Jerzy Koronowski powiedział, że poprzedni przypadek wykrycia wirusa w regionie odnotowano trzy lata temu.

W gospodarstwie w Rąbitach wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Indyki po zagazowaniu zostaną przewiezione do zakładu utylizacyjnego. Według służb weterynaryjnych nastąpi to "w najszybszym możliwym czasie".

Wojewoda warmińsko-mazurski ma wydać rozporządzenie, w którym wyznaczona zostanie strefa zapowietrzona w promieniu 3 km wokół ogniska wystąpienia wirusa ptasiej grypy, a także strefa zagrożona poza obszarem zapowietrzonym w promieniu 7 km.

W wyznaczonych strefach zostanie zakazane lub ograniczone m.in. przemieszczanie i transport drobiu lub innych ptaków, a nakazane m.in. trzymanie drobiu w kurnikach albo innych zamkniętych obiektach w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami, a także wyłożenie mat dezynfekcyjnych na ustalonych drogach publicznych lub prywatnych.

- Na tym terenie nie mamy dużej koncentracji ferm w bezpośrednim sąsiedztwie, więc jest to o tyle bezpieczna sytuacja - powiedziała Powiatowa Lekarz Weterynarii w Iławie Małgorzata Kalitowska.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2020

Hoduj z głową świnie:

-Krajowe źródła biała

-Kiedy i gdzie giną prosięta

-Od wyproszenia do krycia

-Trudny rok

-Rozpoczął hodowlę od nowa

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA