Ptasia grypa i kolejne ogniska choroby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-03-2021,18:35 Aktualizacja: 30-03-2021,18:52
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o pojawieniu się kolejnych czterech ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce. Choroba została potwierdzona w woj. mazowieckim, małopolskim oraz wielkopolskim.
 
Wirus HPAI zaatakował gospodarstwa w dniach 26 - 28 marca 2021 r., a jego obecność została potwierdzona na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Są to ogniska nr 74, 75, 76 i 77 w bieżącym roku. Jedno z nich stwierdzono w woj. mazowieckim, jedno w woj. małopolskim, a dwa w woj. wielkopolskim.
 
HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, kaczki, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, indyki, gęsi

Wirus HPAI przyjechał z drobiem z Czech

Liczba ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków rośnie. 11 kolejnych zostało potwierdzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w dniach od 23 do 25 marca. Ogniska HPAI nr 63 - 73 wybuchły w...
Ognisko choroby nr 74 w 2021 r. potwierdzono 26 marca w gospodarstwie, które nie było nadzorowane przez Inspekcję Weterynaryjną, mimo że w dniu podejrzenia grypy ptaków utrzymywano w nim 19 800 drobiu (kury i kaczki).
 
Ferma jest zlokalizowana w miejscowości Krasne Potockie w gminie Chełmiec w powiecie nowosądeckim w woj. małopolskim. Jest to ognisko kontaktowe do 67, związane z dystrybucją kaczek przez pośrednika z woj. śląskiego.
 
W ramach handlu wewnątrzwspólnotowego dokonał on zakupu drobiu w okresie inkubacji choroby ze stwierdzonego na terytorium Czech ogniska HPAI.
 
Ognisko nr 75 w 2021 r. stwierdzono 28 marca w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 32 223 kur niosek. 
 
Gospodarstwo jest położone w miejscowości Swojęcin w gminie Lutocin w powiecie żuromińskim w woj. mazowieckim. 
 
Jest to obszar zapowietrzony wokół stwierdzonego wcześniej ogniska nr 63 w tym powiecie. Według wstępnych ustaleń wynika, że między tymi ogniskami nie ma powiązań epizootycznych.
 
cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, wzrost cen,

Sprawdź aktualne ceny żywca drobiowego

Kurczęta i kaczki brojlery w drugim tygodniu marca podrożały. Z kolei indyki po dynamicznych wzrostach w styczniu i lutym potaniały.   Krajowi dostawcy za kurczęta brojlery, w dniach 8–14 marca, uzyskiwali średnio 3,61 zł za kg. Cena ta...
Ognisko HPAI nr 76 potwierdzono 27 marca w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 5 918 kaczek. Ferma jest zlokalizowana w miejscowości Nowy Nakwasin w gminie Koźminek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniejszymi ogniskami HPAI w tym powiecie.
 
Ostatnie ognisko ptasiej grypy nr 77 stwierdzono 27 marca w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 8 558 kaczek. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Sobiesęki w gminie Brzeziny w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim. 
 
Według informacji służb weterynaryjnych jest to pierwsze ognisko HPAI w tej gminie. Natomiast w tym powiecie łącznie w marcu potwierdzono 33 ogniska choroby.
 
W powyższych gospodarstwach wdrożono wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA