Ptasia grypa atakuje kolejne trzy gospodarstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-01-2017,13:00 Aktualizacja: 12-01-2017,15:30
A A A
W Polsce potwierdzono trzy nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Dwudzieste szóste, dwudzieste siódme oraz dwudzieste ósme ognisko wyznaczono odpowiednio w woj. małopolskim, lubuskim i opolskim.
 
Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu w Polsce 26., 27. i 28. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
 
Wirus grypy ptaków podtypu H5N8 zaatakował 286 sztuk drobiu (kury, indyki i strusie) i inne ptaki, w tym pawie i gołębie. W gospodarstwie położonym w miejscowości Krzywaczka, gmina Sułkowice, powiat myślenicki, województwo małopolskie wyznaczono dwudzieste szóste ognisko choroby na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 5 stycznia 2017 r. z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. 
 
ASF, ptasia grypa, branża mięsna

Ptasia grypa i ASF obniżą ceny mięsa?

Eksport mięsa drobiowego i wieprzowego wciąż rośnie. Jednak dużym zagrożeniem dla branży są choroby wirusowe, które niestety mają swoje ogniska w Polsce – w radiowej Jedynce tłumaczył Piotr Ziemann ze Stowarzyszenia Rzeźników i...
Dwudzieste siódme ognisko ptasiej grypy wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym ponad 28 tys. indyków, położonym w miejscowości Przytoczna, gmina Przytoczna, powiat międzyrzecki, województwo lubuskie. Obecność wirusa potwierdzono na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 6 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.
 
Dwudzieste ósme ognisko wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 34 sztuki kur niosek, położonym w miejscowości Włochy, gmina Domaszowice, powiat namysłowski, województwo opolskie. 
 
Obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły wyniki badań otrzymane w dniu 7 stycznia br. z PIW-PIB w Puławach.
 
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
 
Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA