Prognozy dla rynku drobiu. Produkcja pójdzie w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2016,8:05 Aktualizacja: 04-07-2016,9:06
A A A

Eksperci FAO prognozują w najnowszym raporcie, że światowa produkcja drobiu w 2016 roku pójdzie w górę o 1,1 proc. do 116,2 mln ton. Przewidywany jest również wzrost handlu mięsem drobiowym o 3,5 proc. do 12,7 mln ton.

Od połowy 2014 roku ceny tego gatunku mięsa ciągle spadają. W maju stawki były o 16 proc. niższe niż w analogicznym czasie przed rokiem. Utrzymujące się niskie ceny na światowym rynku, a także rosnący popyt stymulowały popyt importowy m.in. w UE, Arabii Saudyjskiej, RPA, Japonii, Wietnamie, Kanadzie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Krajowa Rada Drobiarstwa, Tajwan, drób, eksport mięsa drobiowego, Azja

Polskie kurczaki, indyki i gęsi wkrótce znajdą się na Tajwanie

W Tajpej na Tajwanie odbyły się jedne z największych, poza Chinami, wschodnioazjatyckich targów spożywczych - Food Taipei 2016. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad półtora tysiąca wystawców, w tym Krajowa Rada...

Dzięki rosnącemu popytowi na drób i ciągłym obniżkom cen pasz produkcja w tym sektorze cały czas rośnie. Eksperci podkreślają jednocześnie, że malejący popyt konsumpcyjny w Chinach może być w przyszłości przyczyną szacowanego na 5 proc. spadku wytwórczości i importu.

Podobne tendencje importowe panują też w Rosji, gdzie wzrost krajowej produkcji i embargo może przyczynić się do kolejnego spadku sprzedaży. Ograniczenia wywozu spodziewane są w USA i Beninie.

Istotny wpływ na sytuację na światowym rynku drobiu nadal mają przypadki wykrycia nowych ognisk ptasiej grypy m.in. w Stanach Zjednoczonych. Analitycy przewidują, że eksport w tym kraju  spadnie z powodu handlowych ograniczeń o 1,5 proc. do 3,5 mln ton.

Zgoła odmienna sytuacja jest w Brazylii, gdzie w ubiegłym roku wywóz poszedł w górę aż o 5,9 proc., a w bieżącym ma wzrosnąć o kolejne 7,1 proc. Oznacza to, że kraj ten stanie się wiodącym eksporterem mięsa drobiowego wyprzedzając właśnie USA.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA