Produkty jajeczne z Ukrainy trafiają do UE "tylnymi drzwiami"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2018,13:35 Aktualizacja: 27-02-2018,14:17
A A A

Przywóz do UE produktów jajecznych przez ukraińskie firmy może okazać się niebezpieczny dla polskich producentów nie tylko ze względu na konkurencję kosztową. W grę wchodzą również pewne przywileje celne, z których korzystają eksporterzy ze Wschodu.

Procedura zwana "uszlachetnianiem czynnym" sprawia, że w praktyce na terytorium Unii Europejskiej mogą być dostarczane niemal nieograniczone ilości produktów przetwórstwa jaj - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.  

jaja w skorupkach klasy A, import jaj z ukrainy, handel jajami, grupa kapitałowa Avangardco, avis, katarzyna skowrońska

Producenci jaj coraz bardziej zaniepokojeni. Rośnie konkurencja

Ukraińska grupa kapitałowa Avangardco otrzymała zgodę od instytucji unijnych na przywóz do Wspólnoty jaj kurzych w skorupkach klasy A, czyli przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez europejskich konsumentów. Pierwsze...

Import z Ukrainy systematycznie rośnie, co zaczyna mieć wpływ na podaż i ceny jaj w Europie. W 2017 roku udział dostaw do UE przez autoryzowane zakłady z tego kraju był znacznie niższy niż w 2016 roku, ale na uwagę zasługują zmiany asortymentowe przywozu i rodzaje środków handlowych, jakie są wykorzystywane przez europejskich importerów.

Tak naprawdę kontyngenty taryfowe przyznane w ramach układu o stowarzyszeniu i w ramach których obowiązują zerowe stawki celne, nie odgrywały do tej pory najważniejszej roli. Analiza przeprowadzona przez KIPDiP wskazuje, że najwięcej towarów z Ukrainy zakłady przetwórstwa spożywczego importowały w ramach tzw. "procedury uszlachetniania czynnego".  

- Mówiąc w uproszczeniu, według Unijnego Kodeksu Celnego procedura ma umożliwiać wprowadzenie na obszar celny Unii, na określony czas, towarów nieunijnych, w celu poddania ich określonemu procesowi lub procesom przetwarzania zmierzającym do wytworzenia gotowych produktów (tzw. produktów przetworzonych), a następnie ich wywiezienia z powrotem poza obszar celny UE. Stosowanie tej procedury to dla firm przede wszystkim możliwość poprawienia efektywności operacyjnej przez wyeliminowanie cła jako składnika kosztowego przetwarzanych towarów - mówi Katarzyna Gawrońska, główny specjalista izby.

jaja klatkowe, handel jajami, sprzedaż jaj, mariusz szymyślik, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Jaja klatkowe będą pod ochroną prawa

Niektóre stany w USA chcą zadbać o to, aby ceny jaj nie wzrosły w związku z zapowiedziami wielu sieci handlowych o wycofaniu jaj klatkowych. W tym celu rozważane jest wprowadzenie specjalnymi ustawami prawa stanowego, które ma...

Zdaniem ekspertki, w 2016 r. sprowadzono z Ukrainy ponad 70 proc. przetworów przy wykorzystaniu "procedury uszlachetniania czynnego". Zastosowano ją dla takich towarów jak proszek jajeczny czy żółtka jaj.

Przed rokiem (licząc do września) wykorzystywano ten mechanizm w imporcie suszonych żółtek jaj. Doprowadziło to do sytuacji, w której 30 proc. sprowadzonych z Ukrainy do UE towarów, w  odbyło się na warunkach "procedury uszlachetniania czynnego".

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwraca uwagę na coraz powszechniej stosowaną procedurę celną, co szczególnie dotyczy importu z Ukrainy. Państwa członkowskie importują przede wszystkim przetwory jajeczne (około 80 proc. importu do UE), a nie jaja w skorupkach. W 2016 r. Ukraina była największym eksporterem tych produktów do Wspólnoty, a w 2017 r. drugim - po Stanach Zjednoczonych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA