Produkcja drobiu w UE ma swoich liderów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: hoduj@apra.pl
23-08-2016,18:20 Aktualizacja: 23-08-2016,16:53
A A A

Rynek produkcji mięsa drobiowego w Unii Europejskiej składa się głównie z trzech sektorów. Należą do nich produkcja brojlera kurzego, indyków oraz kaczek. Oczywiście dominuje brojler, który stanowi ok. 80 procent całej produkcji drobiowej, na drugim miejscu jest indyk - 15 procent, zaś kaczki stanowią 5 procent.

Produkcja drobiu w UE oparta jest na brojlerze kurzym, który produkowany jest głównie w sześciu krajach Unii Europejskiej. Wśród tej szóstki znajduje się nasz kraj, który w dodatku ma pozycję lidera. Okazuje się bowiem, że 15 procent z całkowitej ilości brojlerów tuczonych w UE pochodzi z Polski, 13 procent z Francji, 12 procent z Wielkiej Brytanii, 11 procent z Niemiec, tyle samo z Hiszpanii oraz 9 procent z Włoch.

Dane jakie są dostępne na stronach Komisji Europejskiej, gdzie prowadzony jest monitoring między innymi rynków związanych z rolnictwem, wskazują, że wymienione wyżej sześć krajów UE wytwarza 71 procent mięsa drobiowego, pochodzącego z gospodarstw utrzymujących brojlera kurzego.

Konsumpcja mięsa drobiowego w Unii Europejskiej w przeliczeniu na obywatela wyniosła w 2015 roku średnio 22,5 kg. Według prognoz będzie ona nieznacznie rosła wraz z samą produkcją mięsa drobiowego. Eksperci przewidują, że w 2016 roku ogólna konsumpcja drobiu powinna się ukształtować na poziomie 13 505 tys. ton, zaś produkcja mięsa drobiowego może uzyskać wartość 13 993 tys. ton. 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA