Produkcja drobiu w UE ma swoich liderów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: hoduj@apra.pl
23-08-2016,18:20 Aktualizacja: 23-08-2016,16:53
A A A

Rynek produkcji mięsa drobiowego w Unii Europejskiej składa się głównie z trzech sektorów. Należą do nich produkcja brojlera kurzego, indyków oraz kaczek. Oczywiście dominuje brojler, który stanowi ok. 80 procent całej produkcji drobiowej, na drugim miejscu jest indyk - 15 procent, zaś kaczki stanowią 5 procent.

Produkcja drobiu w UE oparta jest na brojlerze kurzym, który produkowany jest głównie w sześciu krajach Unii Europejskiej. Wśród tej szóstki znajduje się nasz kraj, który w dodatku ma pozycję lidera. Okazuje się bowiem, że 15 procent z całkowitej ilości brojlerów tuczonych w UE pochodzi z Polski, 13 procent z Francji, 12 procent z Wielkiej Brytanii, 11 procent z Niemiec, tyle samo z Hiszpanii oraz 9 procent z Włoch.

Dane jakie są dostępne na stronach Komisji Europejskiej, gdzie prowadzony jest monitoring między innymi rynków związanych z rolnictwem, wskazują, że wymienione wyżej sześć krajów UE wytwarza 71 procent mięsa drobiowego, pochodzącego z gospodarstw utrzymujących brojlera kurzego.

Konsumpcja mięsa drobiowego w Unii Europejskiej w przeliczeniu na obywatela wyniosła w 2015 roku średnio 22,5 kg. Według prognoz będzie ona nieznacznie rosła wraz z samą produkcją mięsa drobiowego. Eksperci przewidują, że w 2016 roku ogólna konsumpcja drobiu powinna się ukształtować na poziomie 13 505 tys. ton, zaś produkcja mięsa drobiowego może uzyskać wartość 13 993 tys. ton. 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA