Producenci drobiu i jaj mogą skorzystać z nowego ubezpieczenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2018,10:25 Aktualizacja: 12-01-2018,10:41
A A A

Concordia Ubezpieczenia z niemieckim Vereinigte Tierversicherung Gesellschaft a.G. wprowadza właśnie na polski rynek produkt Concordia Produkcja Zwierzęca.

Ubezpieczenie produkcji zwierzęcej od utraty zysku zapobiega utracie płynności funkcjonowania gospodarstwa w przypadku padnięcia dużej liczby zwierząt lub zablokowania gospodarstwa z powodu wystąpienia choroby zwalczanej z urzędu.

produkcja jaj, kury nioski, zwalczanie salmonelli, salmonella w stadach kur niosek

KPIDiP: minister zostawił rolników. Producenci jaj będą bankrutować?

Od kilku dni w Polsce - zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa - obowiązuje nowy, krajowy program zwalczania salmonelli w stadach kur niosek. Zdaniem KIPDiP doprowadzi on do bankructw rolników zajmujących się produkcją jaj. Największe...

Najnowszy produkt skierowany jest przede wszystkim do producentów jaj konsumpcyjnych, brojlerów kurzych i indyczych, tuczu kaczek oraz stad zarodowych kur niosek, brojlerów kurzych i indyczych.

Polska branża drobiarska od dwudziestu lat dynamicznie rozwija się. Wzrost wartości tej gałęzi gospodarki wynika nie tylko ze zwiększającej się sprzedaży na rynku krajowym, ale również z postępującej ekspansji zagranicznej.

Z roku na rok produkcja drobiarska w kraju idzie w górę o 7-8 proc.

Globalne perspektywy dla tego rynku są również bardzo optymistyczne. Z opublikowanego przez Komisję Europejską raportu "Perspektywy dla rynków rolnych i dochodów rolniczych w UE w latach 2014-2024" wynika, że w ciągu następnych 10 lat wytwórczość i spożycie drobiu w Europie wzrośnie nawet do 13,7 mln.

Salmonella, drób, jaja, mięso drobiowe

Jaja i mięso drobiowe najczęstszą przyczyną salmonelli

Salmonella Enteritidis jest najbardziej rozpowszechnionym typem salmonelli i odpowiada za 59 proc. wszystkich przypadków choroby w Unii Europejskiej. Najczęściej są one związane ze spożyciem jaj i produktów wytworzonych na ich bazie...

Dynamiczny rozwój branży niesie jednak ze sobą szereg wyzwań. Poza wymaganiami stawianymi przez konsumentów, jak produkcja bez antybiotyków i rosnące zainteresowanie produkcją ekologiczną, przy tak dużej specjalizacji znacznie wzrasta ryzyko wysokich strat spowodowanych wystąpieniem ptasiej grypy, mykoplazmozy czy chlamydiozy.

- W ramach polisy producent zyskuje ochronę straty lub zmniejszenia zysku z produkcji zwierzęcej w wyniku wystąpienia chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu lub blokad administracyjnych z nimi związanych, innych chorób zakaźnych, a także przegrzania stada, zatrucia stada oraz przepięć czy awarii w dostawie prądu - wyjaśnia dr Katarzyna Pankiewicz, główny specjalista ds. ubezpieczeń zwierząt w Concordii Ubezpieczenia.

Zapewnia, że oferta wyróżnia się też zróżnicowanymi klauzulami dodatkowymi, które odpowiadają potrzebom różnych kierunków produkcji. Jedną z nich jest SAL ET rozszerzająca ochronę ubezpieczeniową o szkody powstałe wyniku zakażenia stada serotypami Salmonella Enteriditis i Salmonella Typhimurium.

salmonella, drób, hodowla drobiu, ministerstwo rolnictwa, rysard zarudzki, sejmowa komisja rolnictwa

Salmonella coraz częściej daje o sobie znać. Liczby nie kłamią

Mamy cztery krajowe programy zwalczające salmonellę w stadach drobiu - powiedział na sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Rafał Romanowski. Dodał, że na 2018 r. wprowadzono zmiany dotyczące środków podejmowanych w przypadku stwierdzenia...

Klauzula dedykowana jest stadom kur niosek i brojlerów indyczych oraz kurzych. Taki wariant jest szczególnie ważny z powodu planowanych zmian w Krajowym programie zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach niosek gatunku kura (Gallus gallus) na 2018 r.

Wprowadzenie w dokumencie zmiany, polegającej na rezygnacji z dotychczas obowiązującego nakazu uboju lub zabicia kur niosek zakażonych serotypami Salmonella objętymi programem, oznaczać będzie, że od 2018 r. nie będą przyznawane odszkodowania ze środków krajowych, zatem jedyną drogą uchronienia się od poważnych strat finansowych dla wielu producentów jaj, będzie wykupienie przedmiotowej klauzuli.

Dla innej grupy klientów istotna może okazać się klauzula szkody pośredniej. Jej zakres obejmuje szkody będące następstwem wydania decyzji administracyjnych związanych z wystąpieniem chorób zakaźnych zwierząt zwalczanych z urzędu, a decyzje dotyczą bezpośrednio lokalizacji miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez dostawcę lub odbiorcę produktów pochodzenia zwierzęcego, z którym ubezpieczony współpracuje w ramach prowadzonej produkcji.

Ochrona ubezpieczeniowa udzielana na podstawie tej klauzuli dotyczy również przypadków, w których dostawca lub odbiorca produktów pochodzenia zwierzęcego prowadzi działalność poza granicami Polski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA