Polskie jaja masowo wysyłane za granicę, a w kraju rekordowe ceny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2017,21:10 Aktualizacja: 06-11-2017,21:15
A A A

Krajowi eksporterzy jaj spożywczych zaledwie w ciągu jednego miesiąca nadrobili gorsze wyniki z początku roku i teraz idą na rekord.

- Spodziewaliśmy się, że afera fipronilowa będzie wywierała presję na wzrost importu jaj z Polski, jednak po analizie danych za sierpień 2017 skala tego zjawiska okazała się powyżej naszych oczekiwań - mówi Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

W samym tylko sierpniu polscy eksporterzy wysłali za granicę prawie 50,0 tys. ton jaj, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w lipcu tego roku.

jaja, sprzedaż jaj, ceny jaj, handel jajami, produkcja jaj, jaja konsumpcyjne, jaja do przetwórtswa

Jaja ciągle drożeją. Końca podwyżek nie widać

W Polsce i krajach Unii Europejskiej z powodu zmniejszenia stad kur niosek drożeją jaja. To efekt wykrycia fipronilu oraz wystąpienia ptasiej grypy - informuje resort rolnictwa. Wykrycie fipronilu na fermach kur niosek w Holandii, Belgii,...
Sierpniowy wolumen sprzedaży znacznie przekraczał średnie miesięczne wielkości eksportu w poprzednich latach. Oczywiście, najwięcej jaj wysłaliśmy do Holandii (25,4 tys. ton) i Niemiec (17,0 tys. ton). Jaj brakowało na rynkach pozostałych państw UE, gdzie krajowi eksporterzy również notowali wzrostową tendencję sprzedaży.

Warto przypomnieć, że wyniki eksportowe za pierwsze siedem miesięcy tego roku nie były optymistyczne - porównując rok do roku notowano spadek wolumenu wywozu o jedną piątą. Jeśli jednak spojrzymy na dane łączne za okres styczeń-sierpień 2017, to okazuje się, że eksport wyniósł 161,4 tys. ton i był zaledwie o 0,25 proc. niższy niż w analogicznym okresie roku 2016.

Zgodnie z prognozami Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, jeśli we wrześniu i w październiku skala tego zjawiska utrzymała się na podobnym poziomie jak w sierpniu, to możemy założyć, że za okres dziesięciu miesięcy osiągnęliśmy wynik eksportowy o 33 proc. wyższy rok do roku, a co istotniejsze o 13 proc. większy niż za cały 2016 rok.

KIPDiP sądzi, że możemy nawet przyjąć, że w ostatnich dwóch miesiącach wysłano za granicę jeszcze więcej jaj niż w sierpniu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA