Polska wolna od grypy ptaków już w sierpniu?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-07-2021,13:30 Aktualizacja: 27-07-2021,13:21
A A A

Grypa ptaków w Polsce jest w odwrocie. Wiele wskazuje na to, że już w pierwszej połowie sierpnia nasz kraj zostanie uwolniony od tej choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE skróciła okres oczekiwania na uwolnienie kraju od grypy ptaków z trzech miesięcy do 28 dni. Daje to nadzieję na uzyskanie tego statusu już sierpniu.

- Od 29 czerwca Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE w ramach Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych ustaliła, że kraj może ogłosić urzędową wolność od grypy ptaków po upływie 28 dni, a nie jak wcześniej, po trzech miesiącach od wykonania ostatniego czyszczenia i dezynfekcji w ostatnim ognisku choroby. Będzie to się odnosiło zarówno do poszczególnych regionów, jak i całego kraju - mówi w rozmowie z naszym portalem zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

  • Po upływie 28 dni od likwidacji ostatniego ogniska HPAI kraj może być wolny od tej choroby
  • Ostatnie 338. ognisko HPAI w Polsce wybuchło 28 czerwca
  • Ogniska HPAI u drobiu przyzagrodowego zostały wyłączone z raportowania
  • Polska może być urzędowo wolna od HPAI w pierwszej połowie sierpnia
  • W sierpniu Polska może uzyskać dostęp do wielu rynków eksportowych

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Wahania cen w skupie drobiu

Krajowa cena skupu kurcząt brojlerów w drugim tygodniu lipca uległa nieznacznym zmianom. Natomiast indyki odnotowały wyraźny spadek cen.    Kurczęta brojlery w dniach 5-11 lipca w ciągu tygodnia nieznacznie podrożały o 0,1% do...

Polska odzyska rynki eksportowe?

Nie wszystkie państwa uznają regionalizację na poziomie województw czy powiatów, więc dla nich, głównie dla krajów trzecich, decydujące będzie ostatnie ognisko w Polsce, które na tę chwilę zostało potwierdzone 28 czerwca.

- Nigdy nie jest tak, że w dniu w którym wybuchło ognisko, zostaje ono zlikwidowane. W zależności od wielkości stada proces ostatniego czyszczenia i dezynfekcji, od którego będziemy odliczać okres 28 dni, może trwać od dwóch dni do tygodnia. Myślę, że w pierwszej połowie sierpnia staniemy się krajem urzędowo wolnym od wysoce zjadliwej grypy ptaków - mówi Krzysztof Jażdżewski.

Co warto podkreślić, na status kraju nie wpływają ogniska stwierdzane u dzikich ptaków, ale także u drobiu przyzagrodowego. Ewentualne ogniska u tych zwierząt nie będą więc miały wpływu na utratę statusu kraju wolnego.

- Przepis ten mocno uelastyczni walkę z tą chorobą i umożliwi dostęp do wielu rynków, które nie uznają regionalizacji. Cały czas czekamy na szczegółowe informacje i trzymamy kciuki, żeby już na początku sierpnia Polska uzyskała ten status - mówi Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej.Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA