Polscy drobiarze na eksporcie do Chin tak szybko nie zyskają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2017,10:15 Aktualizacja: 30-11-2017,10:33
A A A

Zniesienie obostrzeń dla wywozu mięsa drobiowego z Polski do Chin powinno doprowadzić do istotnego wzrostu eksportu do tego kraju, ale dopiero w dłuższym okresie czasu - prognozuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

- Oficjalna zgoda władz chińskich z pewnością zwiększy nasz eksport do tego państwa. Uważamy jednak, że będzie to miało przede wszystkim znaczenie w dłuższym okresie czasu. Sądzimy, że w krótkim, rocznym horyzoncie cały wolumen wywozu mięsa drobiowego zwiększy się tylko o około 10 tys. ton, czyli o jakiś jeden procent eksportu ogółem - uważa Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP.

eksport drobiu do chin, drób, produkcja drobiu, KRD-IG, Łukasz Dominiak, grypa ptaków

Chiny otworzyły rynek dla polskiego drobiu. To wielka szansa dla branży

Chiński rynek otworzył się na import mięsa drobiowego z Polski. To znakomita wiadomość dla naszego rolnictwa i wielka szansa dla producentów drobiu. O decyzji władz w Pekinie poinformowała Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza,...

Ekspert tłumaczy, że oprócz niewielkich bezpośrednich dostaw, mięso z Polski i innych unijnych krajów trafia do Chin przez reeksport z Hongkongu. W związku z tym część przesyłek, które przed zakazami były kierowane do chińskich odbiorców, w bieżącym roku trafiała najpierw do Hongkongu.

Dowodem na to - według dyrektora izby - są choćby statystyki handlowe, zgodnie z którymi łączny eksport do Chin i Hongkongu, po dziewięciu miesiącach 2016 roku wyniósł około 23 tys. ton, a w takim samym okresie tego roku osiągnął już 27 tys. ton tylko dla samego Hongkongu.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwraca również uwagę na to, że polski i europejski handel z Chinami, choć w niewielkim zakresie, to jednak odbywa się także bezpośrednio, pomimo zakazów.

W ubiegłym roku, przed wprowadzeniem ograniczeń eksportowych, sprzedaż mięsa drobiowego z Polski do Chin wyniosła 15,6 tys. ton. W tym roku (do końca września) z naszego kraju do Państwa Środka trafiło niespełna 600 ton.

W dostawach na ten wielki rynek wyprzedziły nas Francja, Wielka Brytania, Holandia oraz Szwecja. Łącznie, w tym roku z objętej zakazami UE do Chin wywieziono 4 tys. 300 ton drobiu. To jednak prawie ośmiokrotnie mniej niż w 2016 roku, kiedy to Polska posiadała oficjalną zgodę na wysyłki drobiu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA