Padł nowy rekord Polski i Europy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2017,10:55 Aktualizacja: 30-01-2017,12:42
A A A

Ze względu na niskie ceny żywca kurcząt rzeźnych od pół roku w szczególny sposób uwagę środowiska drobiarskiego przykuwają dane GUS o wylęgach piskląt brojlerów.

Dlaczego? Informacje te są rodzajem wskaźnika wyprzedzającego dla produkcji kurcząt rzeźnych i mięsa drobiowego.

Z ogłoszonych właśnie najnowszych danych statystycznych o liczbie wyprodukowanych piskląt wynika, że polscy drobiarze pobili nie tylko rekord naszego kraju, ale także Unii Europejskiej. W 2016 wyprodukowano w Polsce 1 mld 105 milionów piskląt brojlerów - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

ptasia grypa, ognisko, gęsi, kury

Ptasia grypa - 34. ognisko w Wielkopolsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu kolejnego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Jak do tej pory w Polsce potwierdzono 34 ogniska ptasiej grypy u drobiu hodowlanego oraz 25 przypadków tej choroby u...
Największy wpływ na tak duży wolumen produkcji miał przełom trzeciego i czwartego kwartału 2016 roku. W sierpniu, wrześniu i październiku zakłady wylęgowe produkowały po 100 mln piskląt. Było to nawet po kilkanaście milionów więcej niż w porównywalnych miesiącach 2015 roku.

W sumie, w całym 2016 roku krajowa produkcja piskląt kurcząt rzeźnych była większa o ponad 76 mln sztuk od produkcji w roku 2015. Oznacza to wzrost o 7,41 proc.

- Spodziewamy się, że rekord 2016 r. może być trudny do pobicia. Naszym zdaniem w roku 2017 produkcja piskląt brojlerowskich powinna być na podobnym poziomie lub nawet nieco niższa niż w zeszłym roku. Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to pierwsza taka sytuacja, pierwszy spadek, od 10 lat - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Jego zdaniem, widać już pierwsze symptomy wyhamowania rynku. W grudniu zeszłego roku produkcja piskląt miała znacząco niższą dynamikę wzrostu niż w poprzednich miesiącach.

Podobne tendencje można było zauważyć w nakładach jaj wylęgowych, które rosły wolniej, niż średnio w ciągu roku, nie tylko grudniu, ale już w listopadzie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA