Na Pomorzu Zachodnim wyznaczono obszary zagrożone grypą ptaków H5N8

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2016,11:50 Aktualizacja: 22-11-2016,12:28
A A A

Świnoujście, Lubczyna i Modrzewie są obszarami zagrożonymi wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej przez wirus H5N8 - głosi rozporządzenie zachodniopomorskiego wojewody.

Rozporządzenie podpisane przez zachodniopomorskiego wojewodę głosi, że Świnoujście i dwie miejscowości w gminie Goleniów: Lubczyna i Modrzewie są obszarami zagrożonymi wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej przez wirus H5N8. Dokument obejmuje m.in. zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów drobiu hodowlanego oraz zakaz karmienia drobiu na zewnątrz budynków.  

MRiRW: służby weterynaryjne zorganizują szkolenie dot. ptasiej grypy

Inspekcja Weterynarii zorganizuje w najbliższym czasie szkolenia dla powiatowych lekarzy weterynarii w zakresie bioasekuracji i sposobów postępowania z ptasią grypą.    Trzy przypadki zjadliwego wirusa u dzikich ptaków...

Aby nie dopuścić do przeniesienia wirusa grypy ptaków H5N8 na ptaki hodowlane należy m.in. zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich ptaków, stosować w gospodarstwie obuwie i odzież ochronną przeznaczoną do pracy wyłącznie w gospodarstwie, wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami do budynków, w których trzymany jest drób, a także trzymać drób hodowlany w systemie wolnowybiegowym w sposób ograniczający kontakt z dzikim ptactwem wodnym.

W rozporządzeniu jest także mowa o obowiązku informowania powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku choroby drobiu hodowlanego. Ograniczenia i nakazy obowiązują do odwołania.

Jak poinformował Maciej Prost, wojewódzki lekarz weterynarii od potwierdzenia wystąpienia nad Jeziorem Dąbie przypadku ptasiej grypy 5 listopada nie doszło dotąd do zawleczenia wirusa do ptaków hodowlanych.
ptasia grypa, dania, gęsi, wirus H5N8, Alsgarde, drób

Groźny wirus ptasiej grypy pierwszy raz wśród gęsi hodowlanych

Pierwszy przypadek groźnego wirusa ptasiej grypy, H5N8, stwierdzono w Danii u gęsi hodowlanych - poinformowała w poniedziałek duńska służba weterynaryjna i kontroli żywności. Ten sam wirus wykryto wcześniej w kilku innych miejscach kraju u dzikiego...

Grypa stwierdzona u dzikich ptaków w Lubczynie nie stwarzała bezpośredniego zagrożenia dla drobiu hodowlanego ze względu na brak w pobliżu takich hodowli. W okolicy Modrzewia z kolei znajduje się kilka ferm drobiu i działania inspekcji weterynaryjnej wymagały wsparcia przez rozporządzenie wojewody.

Prost podkreśla, że wirus ptasiej grypy występujący na Pomorzu Zachodnim to podtyp H5N8, który jest niegroźny dla człowieka. Jak dodaje, do tej pory na świecie nie zanotowano ani jednego przypadku zachorowania człowieka spowodowanego tym podtypem wirusa.

Według Prosta, pomimo tego należy zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu z dzikimi ptakami. Nie wolno także dotykać znalezionych padłych ptaków i należy niezwłocznie informować o takich przypadkach służby weterynaryjne.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA