Mają apetyt na "wolne" eksportowe rynki drobiu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2022,10:00 Aktualizacja: 18-03-2022,14:15
A A A

Brazylijscy producenci drobiu narzekają na gwałtowne wzrosty cen zbóż z powodu inwazji Rosji na Ukrainie. Jednocześnie patrzą na zakłócenia w handlu, przed którymi stanęli wytwórcy mięsa z obu krajów, jak na szansę zwiększenia udziału na międzynarodowym rynku.

Brazylia uważa za wysoce prawdopodobny scenariusz, że uda jej się uzyskać dostęp do rynków dotychczas obsługiwanych przez konkurencję - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Kurczęta, indyki i kaczki drożeją

Ceny żywca drobiowego na przełomie lutego i marca wzrosły. Taki sam trend dotyczy notowań mięsa.   W dniach od 28 lutego do 6 marca wzrosły ceny wszystkich gatunków żywca drobiowego monitorowanych przez Zintegrowany System Rolniczej...

Producenci z tego państwa wierzą m.in., że Komisja Europejska z powodu wyrwy podażowej wywołanej przez konflikt w Ukrainie, uchyli zakaz przywozu mięsa drobiowego na rynek UE z brazylijskich zakładów mięsnych zablokowanych w 2018 roku po skandalu mikrobiologicznym (salmonella w mięsie drobiowym).

Stowarzyszenie ABPA uważa, że zatrzymanie eksportu z Ukrainy na rynek europejski będzie dla niego dużym wyzwaniem i ma nadzieję, że ich zakłady (około 20) zostaną odblokowane.

Zdaniem ekspertów KIPDiP Brazylia deklaruje gotowość wsparcia bezpieczeństwa żywnościowego w krajach, które zależne były od importu mięsa drobiowego i wieprzowego z Ukrainy oraz Rosji.

Państwo to gotowe jest pokryć luki, które powstały z powodu całkowitego wstrzymania lub ograniczenia dostaw mięsa z krajów pozostających w konflikcie. Rosja i Ukraina byli poważnymi konkurentami dla brazylijskich firm w Azji, Europei i na Bliskim Wschodzie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA