Lewica domaga się pomocy dla producentów drobiu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Libudzka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2021,10:30 Aktualizacja: 28-04-2021,10:48
A A A

Apelujemy do rządu o zabezpieczenie maksymalnych środków z budżetu na zwalczanie ptasiej grypy, której ogniska wykryto w północnej części woj. mazowieckiego oraz południowej części Warmii i Mazur - mówi Marcin Kulasek, poseł Lewicy.

Polityk powiedział na konferencji w Olsztynie, że najgorsza sytuacja występuje na północnym Mazowszu, w powiatach mławskim oraz żuromińskim. Tam stwierdzono 250 ognisk tej zakaźnej choroby.

gmina  Lipowiec Kościelny, grypa ptaków, Powiat żuromiński, powiat mławski, grzebowisko drobiu

Mieszkańcy kontra grzebowisko ptaków. Pilnują terenu nawet w nocy

Mieszkańcy gminy Lipowiec Kościelny (woj. mazowieckie) nadal protestują przeciwko zlokalizowaniu grzebowiska wybitego drobiu na ich terenie. Wszystko wskazuje na to, że dopną swego, a martwe ptaki trafią na poligon wojskowy. Umieszczenie ubitego...

Na Warmii i Mazurach (pow. nowomiejski, działdowski, ostródzki i iławski) stwierdzono 20 ognisk. Ocenił, że pojawiające się ogniska ptasiej grypy to ogromny problem, z którym trzeba się zmierzyć.

- Ministerstwo rolnictwa zawnioskowało o 263 mln zł potrzebnych na odszkodowania dla producentów drobiu. W odpowiedzi ministerstwo finansów podało, że jest w stanie zabezpieczyć 51 mln zł. Apelujemy o wypłatę odszkodowań dla producentów drobiu - powiedział Kulasek.

Jak dodał, z informacji przekazanych przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Olsztynie, dla producentów drobiu dotkniętych ptasią grypą na Warmii i Mazurach zabezpieczonych jest 12 mln zł. - Natomiast na północy Mazowsza potrzeba co najmniej pół miliarda złotych - dodał.

Ocenił, że obecne działania wskazują, że państwo nie jest przygotowane na takie sytuacje". - Nie nauczyliśmy się niczego z poprzedniej epidemii ptasiej grypy, która miała miejsce w 2007 i 2008 roku. Mamy wrażenie, że sprawa ta jest zamiatana pod dywan - dodał.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, minister rolnictwa, bioasekuracja

Minister apeluje do hodowców: musimy działać wspólnie

Minister rolnictwa Grzegorz Puda apeluje do hodowców i producentów drobiu o przestrzegania zasad bioasekuracji i uniemożliwienie kontaktu domowego ptactwa z dzikim. Grypa ptaków w Polsce w tym roku jest wyjątkowo zjadliwa....

Obecny na konferencji Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, ocenił że z powodu ptasiej grypy nawet do 30 proc. drobiu produkowanego w Polsce może zostać zutylizowane.

- Państwo sobie nie radzi, nie ma żadnych działań, nie ma interwencji na rynku. Efekt może być taki, że wzrosną ceny drobiu i jajek - dodał. Wskazał, że także samorządowcy z stref zagrożonych ptasią grypą nie uzyskują pomocy w zabezpieczeniu terenu.

Poseł Arkadiusz Iwaniak z Lewicy podkreślił, że potrzebny jest szybki skup interwencyjny oraz pomoc producentom drobiu we wznowieniu produkcji. Zaznaczył, że powołany zostanie zespół parlamentarny do zwalczania i przeciwdziałania chorób zakaźnych zwierząt.

Jak wyjaśnił, ma się zająć propozycjami rozwiązań prawnych dot. ptasiej grypy i ASF, wprowadzeniem testowania szczepionek na ptasią grypę oraz poprawą warunków pracy w inspekcji weterynaryjnej.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA