Kurczęta w skupie tańsze niż przed rokiem. Ceny indorów idą w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PKO Bank Polski (em) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2018,10:00 Aktualizacja: 04-11-2018,10:11
A A A

W sierpniu średnia cena skupu kurcząt - według danych resortu rolnictwa - była wyższa o 8,4 proc. rok do roku. Pod koniec października notowania były już jednak niższe niż przed rokiem. Drożeją za to indory.

Zdaniem analityków PKO Banku Polskiego wiązać się to może z malejącą dynamiką popytu zagranicznego oraz utrzymującą się wysoką produkcją drobiu w kraju.

ptasia grypa, drób, ptasia grypa w Polsce, grypa ptaków w Polsce

Grypa ptaków w Polsce to tylko kwestia czasu? Niepokojące dane

Mamy kolejne potwierdzone przypadki zakażeń wirusem grypy ptaków na komercyjnych fermach drobiu w Unii Europejskiej w tegorocznym sezonie jesienno-zimowym. Problem nasila się szczególnie na Bałkanach. - Sprawa dotyczy Bułgarii,...

Obserwowany w trzecim kwartale wzrost stawek napędzany był rosnącym eksportem z Polski, który był większy od tempa produkcji. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w okresie styczeń-sierpień wywóz mięsa i podrobów drobiowych poszedł w górę o 15,4 proc., z czego do Niemiec o 28,8 proc.

Spore wysyłki do naszych zachodnich sąsiadów (największy odbiorca drobiu z Polski), wynikały z istotnego ograniczenia dostaw towarów z Brazylii.

Dane Eurostatu wskazują jednak na dość istotny zwrot w imporcie drobiu z tego kraju w trzecim kwartale do UE. W lipcu i sierpniu Wspólnota zaimportowała już z Brazylii 23,1 tys. t mięsa i podrobów drobiowych, czyli o więcej o 124 proc.

Odbudowa zaufania do brazylijskiego drobiu w Unii i utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu może być hamować wzrosty stawek w kolejnych miesiącach.

Zgoła inaczej kształtowały się ceny indyków. Przeciętna stawka (za MRiRW) w pierwszych trzech tygodniach października była wyższa o 11 proc. (5,79 zł/kg) r/r.

Niska dynamika wylęgów piskląt indyczych sugeruje dalsze spowolnienie tempa krajowej produkcji. Będzie sprzyjać to kolejnym wzrostom stawek, zwłaszcza przy zwiększającym się wywozie.


Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA