KIPDP alarmuje. Likwidacja odszkodowań zagrożeniem dla rynku jaj

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2017,12:30 Aktualizacja: 30-10-2017,12:52
A A A

Od 1 stycznia polscy producenci jaj konsumpcyjnych nie będą mogli uzyskać odszkodowania z tytułu likwidacji zakażonych salmonellą stad towarowych kur niosek, w ramach realizacji krajowych programów zwalczania salmonelli. Dokument trafił już do zatwierdzenia do Komisji Europejskiej.  

- Likwidacja odszkodowań może doprowadzić do katastrofalnych skutków dla rolników i konsumentów - ostrzega Joanna Chinalska, wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Jej zdaniem brak odszkodowania przy zarażeniu salmonellą stad kur nieśnych dla większości rolników będzie oznaczał bankructwo.

jaja, sprzedaż jaj, ceny jaj, handel jajami, produkcja jaj, rodzaj chowu kur, karmienie kur

Skład jaj zależy od sposobu karmienia, a nie od rodzaju chowu

Z badań naukowych wynika, że nie ma różnicy w składzie jaj wynikającej z zastosowanego konkretnego systemu chowu, znaczenie ma tylko pasza, którą dostają nioski - poinformowała dr Monika Michalczuk z Zakładu Hodowli Drobiu SGGW. W...

Ekspertka twierdzi ponadto, że przy wystąpieniu licznych zakażeń stad może także zostać zagrożony interes konsumentów ponieważ jaja w sklepach sporo podrożeją, albo wręcz ich zabraknie.

Producenci zrzeszeni w KIPDiP zwracają uwagę na sytuacje kryzysowe podając przykład ostatnich tygodni, w których wielu konsumentów nie mogło kupić jaj z powodu zakłóceń w dostawach do sieci handlowych.

- Polska jest jednym z trzech największych eksporterów jaj biorąc pod uwagę handel wewnątrzunijny. Brak odszkodowań za likwidację stad zarażonych salmonellą, przy niesprzyjających okolicznościach, może w krótkim czasie doprowadzić do sytuacji, kiedy staniemy się jednym z większych importerów, co będzie szkodą dla polskiej gospodarki - sądzi Chinalska.

Wiceprezes KIPDiP uważa, że tak poważne decyzje, jak te związane z likwidacją odszkodowań dla rolników powinny zostać poprzedzone niezależnymi badaniami skutków ich wprowadzenia.

jaja, wysokie ceny jaj, drób, ceny jaj w sklepach, brak jaj w sklepach, ceny jaj w Polsce

Z jajami będzie jak z masłem? Ceny biją kolejne rekordy

Resort rolnictwa potwierdził to, co klienci sklepów widzą na co dzień; ceny jaj gwałtownie pną się w górę. W okresie od 9 do 15 października ceny podskoczyły aż o blisko 30 procent, a na tym na pewno nie koniec. Ministerstwo Rolnictwa...

Jak podała niedawno PAP resort rolnictwa wyjaśnił, że "w przypadku stwierdzenia salmonelli w stadzie, powiatowi lekarze weterynarii nie będą wydawali decyzji nakazujących ubój lub zabicie ptaków, a wyłącznie decyzje nakazujące przemieszczenie jaj ze stad zakażonych serotypami salmonella (...) do zakładów przetwórczych w celu dokonania obróbki cieplnej tych jaj".

Zdaniem zarządu KIPDiP oznacza to zmniejszenie przychodów hodowców o kilkadziesiąt procent, co przy dużej skali finansowania polskiego drobiarstwa kapitałami zewnętrznymi skazuje zarażone fermy na likwidację.

- Jeśli w myśl proponowanych zasad lekarz weterynarii nie wyda nakazu likwidacji zarażonego stada kur niosek, a jedynie zarządzi kierowanie jaj do przetwórstwa, to producent nie będzie miał podstaw do ubiegania się o odszkodowanie. Hodowcy pozostaną dwa wyjścia: albo poniesie koszty utrzymania stada zakażonego, a wyprodukowane jaja będą mogły być sprzedawane jedynie po zdecydowanie niższych cenach do przemysłu, albo będzie mógł zlikwidować stado na własny koszt, nie mając możliwości uzyskania odszkodowania, które jest niezbędne do odtworzenia stada - tłumaczy Chinalska.

jaja, sprzedaż jaj, Mariusz Szymyślik, KIPDiP, ceny jaj, handel jajami

W Polsce zaczyna brakować jaj. Na święta ich nie kupimy?

W dużych sieciach handlowych zaczyna brakować jaj. Krajowi producenci otrzymują bowiem wyższe stawki za ten towar od zagranicznych podmiotów i wstrzymują dostawy do naszych sklepów. - Polscy producenci za jedno jajo klasy M, czyli...

Decyzję o zmianach założeń programu zwalczania salmonelli w stadach kur niosek w 2018 roku, resort rolnictwa uzasadnia gorszą sytuacją epizootyczną w 2016 r. - wzrostem odsetka stad zakażonych i wysokimi wydatkami poniesionymi z tego tytułu przez budżet państwa.

W opinii ministerstwa brak odszkodowań powinien dodatkowo zmotywować podmioty utrzymujące kury nioski do ścisłego przestrzegania zasad bioasekuracji.

Nie zgadza się z tym zarząd KIPDiP. Według izby każdy podmiot odpowiedzialnie prowadzący działalność w łańcuchu żywnościowym zdaje sobie sprawę z tego, że profilaktyczne działania związane z rygorystycznym przestrzeganiem zasad dobrej praktyki produkcyjnej i bioasekuracji stanowią podstawę do minimalizowania ryzyka pojawienia się salmonelli na fermie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA