Import drobiu z Polski pod jeszcze większą kontrolą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewgenia Manołowa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2021,14:05 Aktualizacja: 18-10-2021,14:11
A A A

Bułgarski resort rolnictwa nasili kontrolę nad importem polskiego drobiu - poinformował Daniel Bożankow, szef stowarzyszenia tamtejszych firm zajmujących się przemysłową produkcją tego gatunku mięsa.

Do podjęcia takie decyzji doszło po długich negocjacjach, w ślad za skargami bułgarskich producentów, że z Polski importuje się kurze mięso wątpliwej jakości, często zarażone salmonellą, które oferowane jest po cenach dumpingowych.

eksport drobiu do Hongkongu, Inspekcja Weterynaryjna, grypa ptaków, przetwory drobiowe

Polski drób wraca do Hongkongu

Władze Hongkongu zniosły wszelkie restrykcje w imporcie mięsa drobiowego i jego przetworów z Polski - poinformowała Inspekcja Weterynaryjna. Zakaz sprowadzania mięsa był nałożony w związku z wystąpieniem w naszym kraju grypy ptaków....

Po długich negocjacjach producenci bułgarscy drobiu mają otrzymać 3 mln lewów (1,5 mln euro) dodatkowej pomocy finansowej, która częściowo ma zrekompensować 70-procentowe podniesienie cen pasz podczas kryzysu, spowodowanego Covid-19.

- Najważniejsze porozumienie z resortem jednak dotyczy nasilonej kontroli importu mięsa drobiowego z Polski. Import ten od lat stwarza problemy na naszym rynku, do Bułgarii wprowadzono setki ton mięsa niskiej jakości, skażonego salmonellą - mówił Bożankow.

Jego zdaniem problemem dla Bułgarii jest praktyczny brak weterynaryjnej kontroli granicznej. - Od czasu do czasu ta kontrola się zaostrza, a potem znowu się rozluźnia, nie ma wytłumaczenia, dlaczego tak się dzieje. Resort rolnictwa zobowiązał się wprowadzić od poniedziałku nasilony monitoring importu z Polski. Spodziewamy się zatrzymywania wątpliwych partii - stwierdził producent.

W ostatnich latach bułgarskie media, powołując się na agencję ds. bezpieczeństwa żywności, informowały o wstrzymaniu i przekazaniu do zniszczenia licznych partii skażonego salmonellą polskiego mięsa z drobiu. Za każdym razem strona bułgarska informowała polskie władze oraz unijny System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).

Według miejscowych mediów tylko w 2019 r. na bułgarski rynek trafiło ponad 100 ton takiego skażonego mięsa. Analogiczna była sytuacja i w 2020 r. W bieżącym również zatrzymano kilka partii.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA