HPAI w drugim gospodarstwie w woj. kujawsko-pomorskim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-01-2021,11:40 Aktualizacja: 15-01-2021,12:11
A A A

Grypa ptaków została potwierdzona w drugim gospodarstwie w województwie kujawsko-pomorskim. Z powodu wirusa eutanazji, jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, zostanie poddanych 30796 indyków. Jest to zarazem 5. ognisko HPAI w Polsce w 2021 roku.

2. ognisko grypy ptaków w tym roku w woj. kujawsko-pomorskim i 5. w Polsce, zostało potwierdzone w Kaczkowie niedaleko Gniewkowa w powiecie inowrocławskim.

12 stycznia miejscowy powiatowy lekarz weterynarii otrzymał zgłoszenie o wystąpieniu podejrzenia ogniska grypy ptaków H5N8 u indyków w tej miejscowości.

ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

Ptasia grypa w Polsce. Potwierdzono dwa nowe ogniska

Służby weterynaryjne poinformowały o dwóch nowych ogniskach ptasiej grypy w Polsce. Wirus został potwierdzony w woj. warmińsko-mazurskim oraz w woj. lubuskim.   Główny lekarz weterynarii potwierdził dziś (12 stycznia) wystąpienie...

- Przeprowadził sekcję, były zmiany typowe dla grypy ptaków w układzie oddechowym i wysłał próbki do Puław do laboratorium referencyjnego. W środę otrzymaliśmy wyniki - mówił dla Radia Pik Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy Jerzy Dymek.

Gospodarstwo składa się z 10 kurników. W każdym z nich znajduje się około 3 tys. indyków.

Wokół tego ogniska zostały wyznaczone dwie strefy. Pierwsza zapowietrzona w promieniu 3 km oraz druga zagrożona o obszarze 10 km. W przyszłym tygodniu rozpoczną się tam kontrole Inspekcji Weterynaryjnej.

Obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości Kaczkowo, Kępa Kujawska, Godzięba, Wierzchosławice, Wielowieś, Chrząstowo, Dąbie, Leśnianki, Łukaszewo, Płonkowo i Mierogoniewice.

ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI,ognisko HPAI, indyki rzeźne, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu

Grypa ptaków. Trwają prace związane z 2. ogniskiem HPAI

Inspekcja Weterynaryjna wczoraj tj. 11 stycznia rozpoczęła kontrolę gospodarstw utrzymujących drób, które znajdują się w powiecie grudziądzkim w pobliżu 2. ogniska grypy ptaków w 2021 roku w Polsce. Ognisko grypy ptaków...

Obszar zagrożony obejmuje miejscowości Skalmierowice, Więcławice, Szadłowice, Ostrowo, Wierzbiczany, Gąski, Lipionkę, Murzynko, Bąbolin, Lipie, Perkowo, Buczkowo, Gniewkowo, Suchatówkę, Zajezierze, Dąblin, Bród Kamienny, Glinno Wielkie, Osiek Wielki, Magdaleniec, Zawiszyn, Rojewice, Starą Wieś, Glinki, Jurancice, Jezuicką Strugę, Liszkowice, Jaszczółtowo, Żelechlin, Rojewo, Płonkówko, Liszkowo, Topolę, Wybranowo, Ściborze, Oporówek, Czyste, Orłowo, Gnojno, Strzemkowo, Kłopot, Latkowo, Balin oraz Słońsko.

Hodowcy drobiu, którzy znaleźli się w tych strefach muszą utrzymywać zwierzęta w odosobnieniu, w kurnikach lub w innych zamkniętych pomieszczeniach. Jak podaje Radio Pik, obostrzenia będą obowiązywały przez 30 dni.

Główny Inspektorat Weterynarii również zamieścił oficjalną informację o tym ognisku. Jest to 5. potwierdzone w 2021 roku w Polsce. 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA