Hodowle gęsi będą przywracane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wiktor Dziarmaga PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2022,14:20 Aktualizacja: 13-06-2022,14:22
A A A

Przywrócenie i rozwinięcie chowu gęsi kieleckiej planowane jest w woj. świętokrzyskim. Będzie to jeden z 22 projektów realizowanych w regionie dzięki wsparciu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Projekty do konkursu KSOW zostały zgłoszone m.in. przez gminne ośrodki kultury, stowarzyszenia, lokalne grupy działania, stacje doświadczalne, organizacje turystyczne i koła gospodyń wiejskich. Umowy z organizacjami podpisano w siedzibie UUMWŚ.

drób, drobiarstwo, kurczęta brojlery, indyki, hodowcy drobiu, producenci drobiu, ognisko HPAI, grypa ptaków

Hodowcy apelują o zmianę przepisów w związku z HPAI

Hodowcy drobiu alarmują, że zostali wykluczeni z pomocy państwa, czy to związanej z Covid-19 czy z PROW-em. Odwróciły się od nich również banki. Na domiar złego, w kraju wciąż występuje trudna sytuacja związana z wysoce zjadliwą grypą...

Jednym z projektów, który otrzymały dofinansowanie, jest przygotowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych pomysł przywrócenia tradycji chowu gęsi kieleckiej w małych gospodarstwach rolnych.

- Promowanie i hodowla ekstensywna gęsi to jedna z form aktywnej ochrony przyrody i wspieranie kulinarnych tradycji regionu. To zachowanie gatunku, który jest ważny z punktu widzenia zachowania puli genetycznej rasy rodzimej, w okresie międzywojennym bardzo popularnego i chętnie widzianego na stołach. Będziemy szkolić panie z kół gospodyń wiejskich w otwieranym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, tu pojawią się tę piękne ptaki. Stado zachowawcze znajduje się obecnie w instytucie zootechniki pod Poznaniem, za rok ptaki mamy nadzieję mieć u nas na nadnidziańskich łąkach - powiedział Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor instytucji.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego poinformował, że łącznie do organizacji z regionu trafi 931 tysięcy złotych na realizację 22 projektów. Dofinansowanie otrzymają zadania zakładające m.in. wspieranie przetwórstwa owocowo-warzywnego, promowanie agroturystyki i enoturystyki.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA