Grypa ptaków staje się chorobą całoroczną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-09-2022,13:30 Aktualizacja: 11-09-2022,13:27
A A A

Dynamika zakażeń wirusami grypy u dzikich ptaków w ostatnim czasie zmienia się na niekorzyść. Od ubiegłego roku obserwujemy, że wirus po zakończeniu sezonu grypowego nie znika z ich populacji, lecz utrzymuje się na obszarach lęgowych naszego kontynentu.

- W tym roku, już w miesiącach letnich, wirus H5N1 wywołał prawdziwe spustoszenie w koloniach lęgowych rybitw, mew i nurzyków w różnych częściach Europy. Również w Polsce w czerwcu i lipcu stwierdzaliśmy jego obecność u dzikich ptaków pobrzeża Bałtyku, co kiedyś o tej porze nie miało miejsca - mówi Krzysztof Śmietanka, profesor Instytutu, kierownik Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. grypy ptaków.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, kury hodowlane, gęsi

Kolejne dwa stada drobiu zakażone wirusem H5N1

Wirus HPAI po blisko trzymiesięcznej przerwie w drugiej połowie lipca ponownie jest wykrywany w krajowej populacji drobiu. Zakażenia wirusem HPAI są również stwierdzane u drobiu i ptaków dzikich w innych państwach Europy....

Gdy wirus występuje w populacjach wolno żyjących, nawet sporadycznie, zawsze istnieje ryzyko jego przeniesienia na drób.

Dzikie ptaki przyczyną lipcowych ognisk

- Zapewne to właśnie dzikie ptaki były pierwotnym źródłem pojawienia się ognisk HPAI w Wielkopolsce w lipcu choć nie zapominajmy, że na obszarach o dużej koncentracji ferm, ognisko pierwotne może stać się zarzewiem wtórnych, w których genezie zasadniczą rolę odgrywa człowiek. Dlatego uczulamy hodowców, aby przestrzegali zasad bioasekuracji - tłumaczy Krzysztof Śmietanka.

Epidemiolodzy już powoli oswajają się z myślą, że wirus grypy ptaków będzie występował w Europie przez cały rok czyli endemicznie. Z pewnością jednak pojawią się sezonowe różnice w częstotliwości zakażeń, ze szczytem przypadającym od jesieni do wczesnej wiosny.

Grypa ptaków w Polsce do końca roku?

Czy zatem istnieje jeszcze szansa na uwolnienie w tym roku Polski od wysoce zjadliwej grypy ptaków?

drób, drobiarstwo, hodowcy drobiu, producenci drobiu, węgiel, gaz, zboże, ceny drobiu, opał, żywiec drobiowy

Hodowcy i producenci drobiu obawiają się zimy

Ceny drobiu w ostatnich tygodniach są stabilne. Notowania kurcząt brojlerów na wolnym rynku wynoszą około 5,7 zł za kg żywca, a kontraktacyjne 6 zł. W przypadku indorów zmalały one nieco poniżej 9 zł za kg. - Na tę chwilę możemy...

- Obawiam się, że nie. Już za kilka tygodni pierwsze dzikie ptaki podejmą sezonowe migracje, których szczyt przypadnie na październik. Biorąc pod uwagę masową skalę występowania wirusa na obszarach lęgowych od Wielkiej Brytanii, przez Holandię, północne Niemcy, Skandynawię, na Polsce skończywszy można przypuszczać, że wirus skoncentrowany latem w określonych "hot-spotach" lęgowych, ulegnie dynamicznemu rozproszeniu na dużym obszarze Europy - mówi Krzysztof Śmietanka i dodaje:

- Patrząc na dotychczasowy wzorzec epidemiologiczny HPAI, jesienią należy się spodziewać się gwałtownego wzrostu liczby zakażeń. Do tego czasu nie powinniśmy jednak wykluczać pojawiania się pojedynczych ognisk które, jeśli wirus przedostanie się do regionu o dużej koncentracji ferm, mogą się lokalnie przerodzić się w duże epidemie.

Wirusy grypy ptaków są najbardziej zmiennymi co manifestuje się m.in. występowaniem licznych odmian, którym nadawane są specjalne oznaczenia, jak np. H5N1 czy H5N2.

grypa ptaków, wirus HPAI, ogniska choroby, przypadki, drób, dzikie ptactwo,

Grypa ptaków atakuje drób w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania potwierdza wystąpienie grypy ptaków. Wirus H5N1 został wykryty w gospodarstwie w pobliżu Gayton w zachodnim Norfolk.   Agencja Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHA) informuje, że w jednej z ferm w Wielkiej Brytanii...

- Na przykład w obecnym sezonie w Europie dominuje H5N1, który zastąpił odmianę H5N8, dominującą w poprzednich dwóch. Oprócz nich występuje cała gama tzw. wariantów mniejszościowych, takich jak wspomniany H5N2, ale również H5N3, H5N4, czy H5N5, które wydają się znacznie mniej zakaźne. Nie są one jednak mniej niebezpieczne - tłumaczy prof. Śmietanka.

Szczepienia nie zabezpieczają przed zakażeniem

Czy w związku z tym trwają prace nad wynalezieniem szczepionki przeciwko wirusowi HPAI?

- Takie prace oczywiście trwają. Niestety szczepienia nie zabezpieczają przed zakażeniem, choć potrafią skutecznie złagodzić przebieg choroby - odpowiada Krzysztof Śmietanka.

Tym samym pozornie zdrowe ptaki mogą siać niebezpiecznego wirusa. To z kolei budzi duży opór partnerów handlowych, którzy obawiają się, że importując zaszczepiony drób, mogą niepostrzeżenie wprowadzić wirusa na swój obszar. Naturalną reakcją jest więc zakaz importu, który uderza w czołowych eksporterów, do których zalicza się Polska.

- Rozwój technologii umożliwia dziś opracowanie wiarygodnych systemów wykrywania zakażeń w stadach szczepionych. Rola negocjatorów polega na przekonaniu kontrahentów, że szczepiony drób jest bezpieczny. Stanowi to jednak delikatny temat wymagający przemyślanych działań koordynowanych z poziomu UE - podsumowuje prof. Śmietanka.

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA