Grypa ptaków potwierdzona na terytorium Holandii i Niemiec

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-11-2020,12:55 Aktualizacja: 03-11-2020,12:52
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o potwierdzeniu grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz dzikich ptaków na terytorium Królestwa Niderlandów oraz u dzikich ptaków w Niemczech. Wirus został potwierdzony w tych państwach pod koniec października. 
 
Ognisko HPAI u drobiu w Holandii zostało potwierdzone 29 października bieżącego roku. Wirus wdarł się do gospodarstwa, w którym utrzymywano 35 750 brojlerów. Ferma drobiu jest położona w prowincji Geldria. 
 
W związku z pojawieniem się ogniska jest procedowana decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej dotycząca ustanowienia niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków w Holandii.
 
ptasia grypa, objawy u drobiu, spadek apetytu i pragnienia, drgawki, upadki zwierząt,

Jak rozpoznać ptasią grypę?

Wirus ptasiej grypy ma duże zdolności mutacji i może długo przetrwać w niskich temperaturach. Choroba powoduje spadek apetytu i pragnienia, a w dalszym etapie może wywoływać drgawki.    Ptasia grypa może powodować zakażenia u wszystkich...
W tym kraju potwierdzono również HPAI u dzikich ptaków wodnych. W dniu 20 października stwierdzono wirusa u dwóch łabędzi niemych, a 6 dni później u świstuna zwyczajnego.
 
Choroba została również wykryta 30 października w Niemczech. Potwierdzono jż u świstuna zwyczajnego i myszołowa w 3 landach: Hamburg, Maklemburgia-Pomorze Przednie oraz Szlezwig-Holsztyn.
 
Główny lekarz weterynarii apeluje o ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno hodowców drobiu utrzymujących zwierzęta w gospodarstwach komercyjnych, jak również w hodowlach przydomowych.
 
Przypomina on o zabezpieczeniu paszy i źródeł wody przed dostępem ptaków dzikich. Jednocześnie rekomenduje utrzymywanie drobiu w zamkniętych pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki. 
 

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA