Grypa ptaków niestraszna. Produkcja drobiu w Polsce rośnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2017,11:40 Aktualizacja: 02-03-2017,6:49
A A A

Produkcja drobiu w Polsce, mimo grypy ptaków, nie zwalnia tempa - wynika z analizy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz przeprowadzonej na podstawie danych GUS o wylęgach i nakładach jaj wylęgowych.

Produkcja piskląt kurcząt rzeźnych w styczniu była aż o 10 mln (12 proc.) wyższa niż przed rokiem i doszła do 94,4 mln sztuk. Równie spektakularne wzrosty dotyczą kaczek. W pierwszym miesiącu br. na rynku pojawiło się bowiem ponad 1 mln 32 tys. sztuk piskląt (+14 proc. r/r).

drób, kury, zgłaszanie kur, powiatowy lekarz weterynarii, hodowla drobiu, ptasia grypa

Rolnik może słono zapłacić za... nie zgłoszenie kury

Powiatowi lekarze weterynarii coraz częściej przypominają gospodarzom o obowiązku zgłaszania miejsc, gdzie utrzymywany jest drób. Wielu rolników, mających przyzagrodowe hodowle, prawdopodobnie nie dopełniło tego obowiązku. Wynika on z...

Spowolnienia nie widać też u gatunku, który najbardziej ucierpiał podczas grypy ptaków, czyli u indyków. Dane o wylęgach są o niespełna 0,5 proc. lepsze niż rok temu i na rynku pojawiło się 2,3 mln sztuk piskląt. Stabilnie, o ponad 2 proc., rośnie też produkcja piskląt kur nieśnych.

- Informacje o wylęgach są zaskakujące. Najbardziej dziwi dynamiczny wzrost produkcji piskląt brojlerów w sytuacji, w której zamkniętych jest wiele rynków krajów trzecich, na które eksportowaliśmy około 5-6 procent produkcji - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP.

Zdaniem eksperta nakłady jaj wylęgowych wskazują, że przynajmniej w najbliższym miesiącu sytuacja nie powinna zmienić się. Co więcej, w przypadku kurcząt rzeźnych nałożono 121,1 mln jaj, co oznacza wyrównanie rekordu z sierpnia 2016 roku.

W styczniu najbardziej wzrosły wylęgi piskląt kurzych ogólnoużytkowych - ponad 500 proc. rok do roku. Do tej wielkości należy jednak podchodzić ostrożnie, ze względu na bardzo niską bazę 2016 roku. Wynik styczniowy jest porównywalny z odczytem uzyskanym dwa lata temu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA