Grypa ptaków atakuje drób na całym świecie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-02-2022,16:00 Aktualizacja: 10-02-2022,15:02
A A A
Wirus HPAI w ciągu ostatnich czterech miesięcy został potwierdzony w 40 krajach. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) ostrzega, że w nadchodzących miesiącach choroba może rozprzestrzenić się jeszcze bardziej. 
 
Zagrożenie grypą ptaków na całym świecie jest coraz bardziej poważne. Wirus został potwierdzony w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Najbardziej intensywnie rozprzestrzenia się na naszym kontynencie.

Niemiecki Federalny Instytut Badawczy Zdrowia Zwierząt, Instytut Friedricha Loefflera zakomunikował, że Europa doświadcza najsilniejszej epidemii grypy ptaków w historii.

Dużą liczbę ognisk zgłoszono w ciągu ostatnich czterech miesięcy w Polsce, Ukrainie, Rosji, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech. Z kolei na Półwyspie Iberyjskim ogłoszono ostrzeżenie o HPAI po tym, jak choroba dotarła do Portugalii i do Hiszpanii.

HPAI, ognisko HPAI u drobiu, ognisko HPAI u dzikiego ptactwa, H5N1, domowe ptaki, dzikie ptaki, kaczki, indyki

Wirus HPAI potwierdzony w trzech stadach drobiu

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków zostały potwierdzone w trzech gospodarstwach. Dwa z nich wybuchły w woj. kujawsko-pomorskim, jedno w pomorskim. Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę 3 ogniska wysoce zjadliwej...
Podtypy HPAI H5N1, H5N3, H5N4, H5N5, H5N6 i H5N8 krążą w populacjach ptaków i drobiu na całym świecie, wywołując zaniepokojenie w OIE, które, jak informuje euromeatnews.com., nazwało to "bezprecedensową genetyczną zmiennością podtypów tworzącą epidemiologicznie trudny krajobraz".
 
W zeszłym miesiącu dyrektor generalna OIE, Monique Eloit poinformował, że tym razem sytuacja jest trudniejsza i bardziej ryzykowna, ponieważ pojawia się więcej wariantów, co sprawia, że trudniej jest je śledzić, a ludzki wirus grypy, który może być przenoszony między ludźmi, nagle nabiera nowego wymiaru.
 
Ostatnie przypadki choroby zgłoszono w tym tygodniu w USA w stanie Indiana, gdzie wirus został potwierdzony na farmie indyków, gdzie przebywało 29 tys. sztuk drobiu. Indiana jest trzecim co do wielkości stanem produkującym indyki w USA i numer 1 pod względem produkcji kaczek.
 
W sumie od stycznia do Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zgłoszono co najmniej 90 przypadków euroazjatyckiej HPAI H5, z czego 9 potwierdzono jako podtyp H5N1. 
 
Wirus po raz pierwszy został wykryty w Karolinie Południowej w połowie stycznia, zanim rozprzestrzenił się w Karolinie Północnej, Wirginii i na Florydzie. W tym samym regionie Kanada potwierdziła ptasią grypę H5N1 w komercyjnym stadzie drobiu.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA