Główny Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców drobiu o bioasekurację

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2016,15:20 Aktualizacja: 20-12-2016,11:54
A A A

Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii zaapelował w Gorzowie Wielkopolskim do hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy.

- Najważniejsza jest szybka likwidacja, wygaszanie tych ognisk i utylizacja, odkażanie i kontrola, czyli bioasekuracja, bioochrona gospodarstw. Chciałbym zaapelować do wszystkich hodowców i producentów drobiu i gospodarstw przyzagrodowych, żeby poważnie traktowali zasady biochrony i bioasekuracji - mówił Skorupski w poniedziałek w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim podczas briefingu z udziałem Władysława Dajczaka, wojewody lubuskiego.

ptasia grypa, deszczno, lubuskie, drób, gęsi, indyki, bioasekuracja

Lubuskie walczy z ptasią grypą. Wojewoda chce pomocy

Wojewoda lubuski wystąpił do resortu finansów o przesunięcie 70 mln zł z rezerwy na zabezpieczenie odszkodowań i finansowanie działań związanych z likwidacją ognisk choroby - poinformowała Jolanta Krynicka z Biura Wojewody Lubuskiego....

- To znaczy zwierzęta w gospodarstwach drobnych, a przede wszystkim w fermach nie mogą mieć kontaktu ze zwierzętami dzikimi. Chodzi też o to, żeby karma, którą karmi się zwierzęta hodowlane była zabezpieczona, strój ma być odkażany, jednorazowy. Każdy z hodowców zna te zasady bioasekuracji - dodał.

W Lubuskiem potwierdzono dotychczas cztery ogniska wirusa H5N8 u ptactwa hodowlanego. Wszystkie znajdują się w podgorzowskiej gminie Deszczno, gdzie występuje duże zagęszczenie ferm drobiarskich.

Według Skorupskiego, gdyby zasady bioasekuracji były przestrzegane, to nie byłoby tak dużego problemu. - Zasady nie były przestrzegane, skoro wirus się dostał do środka, do kurnika, to gdzieś ten łańcuch bioochrony pękł. Wirus tam sam się nie dostał. Wiadomo, że ptaki hodowlane mają inną odporność niż ptaki dziko żyjące i w większości tych przypadków, te zasady bioasekuracji zostały gdzieś złamane - uznał.  
kury, piąte ognisko, ptasia grypa

Ptasia grypa atakuje na Podkarpaciu

Piąte ognisko ptasiej grypy potwierdzono w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 72 sztuki drobiu różnych gatunków, w tym kury ozdobne, kaczki i perliczki – informuje Główny Lekarz Weterynarii.  ...

Wojewoda potwierdził, że wystąpił do resortu finansów o przesunięcie 70 mln zł z rezerwy na zabezpieczenie odszkodowań i finansowanie działań związanych z likwidacją ognisk choroby. Wyjaśnił, że te 70 mln zł wynika z szacunków dokonanych przez biegłych oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorzowie Wlkp.

- Czekamy na odpowiedź. Przypomnę, że pismo poszło dwa dni temu. Spokojnie poczekajmy, ale też wiemy, że odszkodowania są pewne i oczywiste na podstawie przecież ustawy z 2004 roku. Tutaj nie ma mowy, żeby pieniędzy brakło na ten cel - powiedział Dajczak.

- To chyba największa fala w okresie powojennym tej choroby. Hodowcy muszą wykonywać wszystkie zalecenia. My sami tej choroby nie zwalczymy, a zapłacimy za nią wszyscy. Teraz jest bardzo duża rola hodowców, jak oni do tego podejdą - powiedział Skorupski.
ptasia grypa, deszczno, lubuskie, drób, gęsi, indyki, bioasekuracja

W strefie zapowietrzonej zostaną wybite wszystkie ptaki hodowlane

W związku z wirusem H5N8, w strefie zapowietrzonej, obejmującej część gminy Deszczno i Gorzowa Wlkp., będzie wybity cały drób - zarówno w fermach, jak i w przydomowych kurnikach. Chodzi o powstrzymanie rozprzestrzeniania się ptasiej...

Dr Katarzyna Lasiecka z Głównego Inspektoratu Weterynarii (koordynuje działania służb weterynaryjnych w gminie Deszczno) poinformowała, że w resorcie rolnictwa są prowadzone prace nad nowym rozporządzeniem dotyczącym bioasekuracji.

- Brak bioasekuracji i niedopełnienie tych obowiązków przez hodowcę będzie brane jako jedna z głównych determinant wypłaty odszkodowań dla hodowców. Mówimy o bardzo wysoce zjadliwym szczepie wirusa (dla ptaków - PAP), dlatego też zalecana jest szczególna uwaga z punktu bioasekracji fermy i przemieszczania się ludzi, którzy mieli kontakt z fermami, gdzie były ogniska wirusa - powiedziała.

Skorupski potwierdził informację o wykryciu ogniska ptasiej grypy w jednym z gospodarstw agroturystycznych na Podkarpaciu. - To kilkanaście sztuk - perliczki, kaczki, kury ozdobne, ale tam jest sytuacja zupełnie inna (niż w Lubuskiem - PAP), bo tam w promieniu 3-10 km nie ma żadnych ferm. Nie porównujmy tych dwóch rzeczy, to zupełnie inna skala problemu - podkreślił na koniec.  

O zachowanie szczególnej ostrożności i zasad higieny do hodowców i producentów drobiu zaapelowała również w poniedziałek Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA