Firmy odchodzą od jaj z chowu klatkowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-07-2021,10:20 Aktualizacja: 01-07-2021,10:11
A A A
W wyniku negocjacji prowadzonych przez 78 organizacji związanych z ochroną praw zwierząt, firmy zaczęły odchodzić od jaj z chowu klatkowego. Wprowadzone zmiany mają na celu poprawę dobrostanu zwierząt. 
 
Według raportu Open Wing Alliance (OWA), aż 85% firm, które zadeklarowały rezygnację z jaj z chowu klatkowego w swoich łańcuchach dostaw do 2020 r. wywiązało się z tego postanowienia.
 
Dane pokazują przełomowy moment w globalnym przemyśle jajczarskim, który jest wynikiem negocjacji prowadzonych przez 78 organizacji związanych z ochroną praw zwierząt z 63 krajów świata tworzących koalicję OWA. 
 
cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Zmiany cen w skupie drobiu

Ceny w skupie drobiu w trzecim tygodniu czerwca uległy niewielkim wahaniom. Kurczęta brojlery podrożały, indyki potaniały, a notowania kaczek brojlerów pozostały bez zmian.    Krajowi dostawcy za kurczęta brojlery w dniach 14-20...
Reforma jest przeprowadzana w wyjątkowym momencie, w którym w USA aż dziewięć stanów uchwaliło ustawę zakazującą stosowania klatek bateryjnych w hodowli zwierząt, a w Unii Europejskiej na początku czerwca tego roku Parlament Europejski zagłosował za zakazem stosowania klatek w hodowli wszystkich gatunków zwierząt.
 
Zdaniem Alexandrii Beck uzyskanie zobowiązań od światowych korporacji świadczy o znacznym postępie w zakresie ochrony praw zwierząt, ale zobowiązania te same z siebie nie doprowadzą do poprawy dobrostanu zwierząt.
 
Jej zdaniem, aby uchronić kury przed koniecznością życia w ciasnych, metalowych klatkach, firmy muszą prowadzić przejrzystą politykę społecznej odpowiedzialności biznesu i publicznie raportować swoje postępy w dążeniu do celu, jakim jest chów bezklatkowy. Powinny również ułatwiać swoim łańcuchom dostaw odejście od tych praktyk. 
 
Według raportu na całym świecie zostało wdrożonych ponad 2000 polityk związanych z odejściem od chowu klatkowego, według stanu na kwiecień 2021 r. 954 z nich miały być zrealizowane do końca 2020 r.
 
Całkowita rezygnacja z chowu klatkowego w łańcuchach dostaw odnotowano we wszystkich sektorach przemysłu. Takie zmiany zaoferowało 317 restauracji, 212 producentów, 131 sprzedawców detalicznych, 92 firmy świadczące usługi gastronomiczne i cateringowe, 62 firm hotelarskich, 39 wytwórców, 10 dystrybutorów i 1 hurtownik.
 
Do tej pory jedynie 5% firm, które podjęły zobowiązanie, nie odeszło jeszcze całkowicie od chowu klatkowego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA