Drobiarze przeciwko wskaźnikom białkowym w żywieniu drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-05-2023,12:20 Aktualizacja: 30-05-2023,9:28
A A A

Sygnatariusze Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich wyrażają bardzo stanowczy protest przeciwko propozycji wprowadzenia obowiązkowego celu wskaźnikowego dla białka paszowego.

Wskaźnik białkowy zaprezentowano w projekcie nowelizacji ustawy o paszach, podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw realizacji programu zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach.

Pismo w tej sprawie zostało skierowane na ręce Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów, Roberta Telusa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Leszka Galemby Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejm RP.

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Krajowe ceny drobiu kontynuują spadek

Żywiec drobiowy w trzecim tygodniu kwietnia ponownie potaniał. W ciągu roku cena kurcząt brojlerów spadła o 5%.    Na rynku krajowym w dniach od 17 do 23 kwietnia odnotowano spadki cen skupu wszystkich monitorowanych...

Organizacje drobiarskie przypominają, że przedstawiciele rządu i sejmu wielokrotnie podkreślali wagę dialogu ze środowiskiem rolniczym, wskazując na otwartość w wypracowywaniu rozwiązań istotnych dla sektora rolno-spożywczego.

"Propozycja wskaźnika białkowego pokazuje, że niezmiernie ważne rozwiązania mogą być przyjmowane z całkowitym pominięciem tych, których będą one dotyczyły najbardziej" czytamy w piśmie.

W uzasadnieniu projektu nie przedstawiono jakiejkolwiek oceny skutków regulacji, podczas gdy, proponowane rozwiązania będą bardzo mocno uderzały w konkurencyjność całego sektora drobiarskiego.

"W tak trudnym dla branży czasie (Covid-19, grypa ptaków, wzrost cen pasz, koszty energii, konkurencja z mięsem drobiowym z Ukrainy) wprowadzenie obowiązkowego stosowania tzw. wskaźników białkowych w żywieniu drobiu, doprowadzi do utraty konkurencyjności polskiego mięsa drobiowego i spowoduje załamanie się całego sektora" alarmują w piśmie drobiarze.

#HodowcyRazem, mięso, drób, drobiarstwo, drobiarze, mięso drobiowe, Ukraina, jaja, import z Ukrainy, żywiec drobiowy

Ukraińskie produkty drobiowe powinny być objęte cłem

"Reprezentując organizacje polskich hodowców i producentów mięsa drobiowego apelujemy o nie przedłużanie na kolejne lata zawieszenia ceł i kontyngentów dla ukraińskiego mięsa drobiowego i jaj" czytamy w komunikacie...

W całej UE produkcja drobiarska odbywa się w oparciu o pasze z udziałem komponentów GMO, a polski drób na wszystkich rynkach eksportowych bezpośrednio konkuruje z mięsem opartym o tego typu pasze.

Środowisko drobiarskie widzi możliwość i potrzebę dalszego zwiększania udziału krajowych komponentów białkowych.

Działanie takie wymaga jednak konsekwentnego prowadzenia dalszych badań nad uprawą, odmianami i zapewnienia wsparcia producentom roślin białkowych gwarantującego jednocześnie utrzymanie konkurencyjności sektora drobiarskiego.

"Mając powyższe na względzie sygnatariusze Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich stanowczo protestują przeciwko narzucaniu obowiązkowych wskaźników" piszą drobiarze.

Konsekwencje wprowadzenia obowiązkowego celu wskaźnikowego dla białka paszowego dla sektora drobiarskiego wskazane przez porozumienie przedstawimy w kolejnych informacjach.

Pismo Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA