Ceny skupu brojlerów powinny rosnąć. Hodowcy na granicy opłacalności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2017,14:30 Aktualizacja: 28-04-2017,14:50
A A A

Nastroje wśród producentów kurcząt rzeźnych są bardzo złe. Ceny skupu brojlerów w ostatnich tygodniach oscylują w granicach 3-3,2 zł na wolnym rynku oraz 3,2-3,3 zł w umowach kontraktacyjnych.

Sytuacja cenowa powoduje, że wielu hodowców balansuje na granicy opłacalności. Według comiesięcznej prognozy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz humory na rynku powinny jednak poprawić się ze względu na przewidywany wzrost stawek.

kurczęta rzeźne, pisklęta kurcząt rzeźnych, drób, ptasia grypa, eksport piskląt, kipdip

Załamał się polski eksport piskląt brojlerów

Grypa ptaków spowodowała, że polski eksport piskląt kurcząt rzeźnych spadł o 40 procent - wynika z analizy danych GUS oraz Ministerstwa Finansów, jaką przeprowadziła Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Pochodną...

Gwałtowny spadek cen skupu nastąpił na początku kwietnia. Wcześniej, od połowy lutego do końca marca stawki rosły. Kwietniowe pogorszenie koniunktury udało się przewidzieć analitykom KIPDiP, którzy już w lutowych szacunkach sugerowali spadki w bieżącym miesiącu. Teraz oczekuje się, że rynek będzie rósł.

- Zgodnie ze wskazaniami naszego modelu prognostycznego spodziewamy się, że średnia cena w maju wyniesie 3 złote i 37 groszy za kilogram żywca. Oznacza to podobny poziom jak w dobrym dla producentów marcu - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP.

Ekspert przypomina, że prognozowane przez izbę ceny odnoszą się do notowań miesięcznych publikowanych przez ministerstwo rolnictwa. Konsekwencją przyjęcia takiego benchmarku jest akceptacja faktu, że majowe stawki mogą się wahać od około 3,15 do około 3,55 w zależności od okresu, regionu kraju oraz od tego, czy transakcja odbywa się na wolnym rynku czy w ramach kontraktacji.

drób, eksport drobiu, handel mięsem, ptasia grypa, mięso, handel mięsem, agencja rynku rolnego, arr

Eksport drobiu wzrośnie, a ceny w kraju będą stabilne

Eksport drobiu w 2017 roku wzrośnie o 9 proc. rok do roku, a ceny w kraju pozostaną stabilne - oceniają w najnowszym raporcie eksperci Agencji Rynku Rolnego. Jak napisali analitycy ARR w bieżącym roku przyrost produkcji drobiu, podobnie jak w...

Sprawdzalność prognozy KIPDiP na marzec wyniosła 98,3 proc. Na podstawie dostępnych danych szacuje się, że wynik na kwiecień będzie nieco niższy i wyniesie około 97 proc.

- Sadzę, że drugi tydzień maja rozpocznie dobry okres dla producentów kurcząt rzeźnych. Ceny powinny satysfakcjonować hodowców aż do początku września. Później, niestety, branża może popaść w kłopoty - twierdzi Szymyślik.

Przestrzega jednak przed zbytnią ufnością w najlepsze nawet ekonometryczne formuły. Jego zdaniem nad sektorem nadal wisi widmo nadpodaży i niejasne perspektywy eksportowe, które mogą wypchnąć rynek poza poziomy prognozowane przez algorytmy.

A oto prognozy na kolejne miesiące: czerwiec - 3,38 zł; lipiec - 3,46 zł; sierpień - 3,44 zł; wrzesień - 3,21 zł; październik - 3,02 zł; listopad - 2,98 zł; grudzień - 2,95 zł, styczeń 2018 - 3,03 oraz luty 2018 (dane podawane są pierwszy raz) - 3,13 zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA